Saborski zastupnici protiv GMO-a i kloniranja

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Ne GMO proizvodima, ne kloniranju, suglasili su se danas saborski zastupnici, od kojih dio tvrdi da je, neovisno o tome što joj se svi protive, GM hrana prisutna u Hrvatskoj.

- Svi smo protiv GMO-a, ali on je prisutan u Hrvatskoj, to je činjenica, ustvrdio je nezavisni zastupnik Damir Kajin u raspravi o Vladinu prijedlogu zakona da se poslovi koje je obavljao Državni inspektorat prenesu na Ministarstvo poljoprivrede, konkretno Inspekciju za kakvoću hrane.

Kroz proizvode svjetskih proizvođača GMO je prisutan na hrvatskom tržištu, kaže SDSS-ov Mile Horvat. Nismo ni svjesni da dnevno konzumiramo proizvode s GM komponentama, iznenadili bismo se u čemu ih sve ima, rekao je Horvat tvrdeći da djeca već sad jedu GM dodatke u ketchupu, čiliju, proizvodima Nestlea, irskoj kavi.

I Boro Grubišić (HDSSB) spominje konkretne proizvode.

- Zbog supstrata od kojih se radi, gotovo da nema piva u Hrvatskoj čijim pijenjem ne unosite dio GMO-a. Smatram da se Hrvatska nije dovoljno jasno oduprla navali GMO-a, ali da još uvijek nije sve izgubljeno. Konsenzusom se možemo tome suprotstaviti, možemo u Saboru izglasati da Hrvatska bude slobodna od GM organizama, predložio je HDSSB-ov zastupnik.

Hrvatska, suglasan je laburist Branko Vukšić, treba ostati očišćena od GM hrane, ali "brane je trebalo raditi kad se pregovaralo s EU-om". Stoga prognozira da će u ne tako dalekoj budućnosti GM hrana preplaviti Hrvatsku.

HNS-ov Ivica Mandić uvjerava da u Hrvatskoj još nema GM usjeva te naglašava važnost označavanja GM proizvoda.

Oporbeni zastupnici svjesni su da GM hranu forsiraju velike korporacije koje su iznad država i koje utječu na rezultate znanstvenih istraživanja. Tvrde da ta istraživanja pokazuju da su, primjerice, GM kukuruz i krumpir, štetni za ljudsko zdravlje, utječu na rast tumora, usporavaju probavu itd. Osim toga, dodaju, zbog uzgoja GM vrsta u svijetu je uništeno 40 tisuća izvornih sorti.

Zastupnici su problematizirali i informaciju da postoji inicijativa da se, zbog očuvanja vrste, klonira istarsko govedo, odnosno boškarin.

Tko je uopće to inicirao, zanimalo je Kajina, koji ne vjeruje u tvrdnje da je to učinila udruga uzgajivača. "Zašto bi se boškarina kloniralo, na dobrom smo putu da bude spašen", kaže Kajin i navodi da je njihov broj sa 103 krave i osam bikova, koliko ih je bilo prije četvrt stoljeća, narastao na 1.300.

- Idite u Ministarstvo poljoprivrede, oni će vam reći tko je pokrenuo inicijativu, nama na Odboru za poljoprivredu rekli su da je to učinila udruga uzgajivača, uzvratio mu je Branko Kutija (HDZ). (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter