Premijer Zoran Milanović odgovarao je na Iblerovom trgu na pitanje o zatvaranju mađarske granice te schengenskom režimu, obrušivši se opet na mađarsku politiku kao "balkansku".
- Vi me pitate jedno retoričko pitanje, mislim da je već sve jasno. Nakon svih ovih naguravanja koja traju mjesec dana, pokušaja sabotiranja Vlade da to uspješno drži pod kontrolom, a bogami to uspješno držimo pod kontrolom, sada je stvar došla do svog finala. Imamo službeno priopćenje iz Berlina, gdje kažu da je mađarski potez nešto s čim se ne slažu, što otežava situaciju, što naprosto nije dobro. Ako ti to mora reći Njemačka u koju svi ti ljudi odlaze, onda mislim da je savršeno jasno tko je tu na pravoj strani, a tko se potpuno gubi, u Budimpešti, a i u Hrvatskoj, rekao je Milanović.
- Ja sam bio na još jednom Europskom vijeću, jako dobro znam tko tamo kako kotira, kako se na koga gleda. Budimo patrioti u ovoj situaciji, štitimo hrvatske interese, jer ja sam rekao i ponovit ću: zadnje od zadnjih rješenja je da gradimo nekakav zid, dodao je.
- To sam pitanje postavio otvoreno na Europskom vijeću, provokativno, primarno, Austrijancima, Nijemcima i Šveđanima, jeste li za to da mi sagradimo zid, samo ako ste vi za to, mi smo spremni o tome razmišljati, ja bih volio da nam kažu: nemojte, nastavio je Milanović.
- Jučerašnje priopćenje iz Berlina je tako jasno, tako je jasno tko je u ovoj krizi i plemenit i organiziran i tko gleda korak dalje, a tko radi nekih svojih sitnih, palanačkih interesa gradi zidove i bit će mu žao nakon toga, a imaju svoje saveznike u Hrvatskoj, vrlo glasne, vrlo destruktivne. Neću reći da ih može biti stid, tako se razgovara s djecom, stvar je u tome što oni nisu djeca, to su odrasli ljudi, oni to dobro znaju, samo priželjkuju kaos u Hrvatskoj, da eksplodira neka bomba, da nas pogodi potres od 10 stupnjeva Richterovih, da preplave rijeke, da prognanici izmaknu kontroli i migranti, ali to se neće dogoditi, poručio je Milanović HDZ-u.
Sloveniju je pohvalio.
- Da, zato što je Slovenija drukčija država. Znamo to dobro cijelo vrijeme, jako dobro znam što je Slovenija, što su njihove službe, kako se razgovara s Mirom Cerarom. Čuli smo se jučer nekoliko puta, prekjučer, dakle to je stalan kontakt, s tim ljudima se može. I oni mogu puno efikasnije i brže od Mađara sagraditi žicu. Stvar je u tome što je to u Sloveniji jednostavno neprihvatljiv način ponašanja. Koliko god se mi s njima u nekim stvarima ne razumijevali, ja vam tvrdim da se sa Slovenijom najbolje razumijemo i da to u bar jednom dijelu političke kulture Hrvatske, za koji vjerujem da su nam najprirodniji saveznici kao i, naravno, Austrija i Njemačka, a ne ovaj, neću ga nazvati Balkanom, to je naprosto jedan zatvoreni svijet, svijet koji ne vidi preko plota, rekao je premijer.
Na pitanje je li predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović razgovarala s Mađarima o Ini i je li rekla o čemu, Milanović je također bio ljutit.
- Ja sam razgovarao s Angelom Merkel, Faymannom, sa zapadnoeuropskim dužnosnicima najvišeg ranga. S kim ona razgovara, ja ne znam, vjerujem da radi sve što zna, da radi u hrvatskom interesu. Što se tiče Ine, nisam službeno obaviješten, ali to na kraju krajeva nije ni bitno. Predsjednik tu ne može ništa, ali može pomoći ako hoće i ako se tako dogovorimo. Ja predsjednici ne mogu izdavati nikakva naređenja niti naputke. Ako je spremna u interesu Hrvatske pomoći Vladi koja je odgovorna, tu sam za.
Govorio je i o izručenju Zsoltana Hernadija.
- Ja sam rekao otvoreno, dajte nam izručite tog čovjeka, koji je na Interpolovoj tjeralici, pa ne proganjamo ga zato što govori mađarski. Zato što postoji osnovana sumnja da je u jednoj članici EU-a, a to je Hrvatska, umješan u kriminal i da je jako dobar s predsjednikom mađarske vlade, oni su prijatelji i da osoba koja je optužena u Hrvatskoj za jedan od najtežih kriminala, a to je izdaja, pripadnik jedne političke stranke. Ako možeš pomoći po tim nekim kanalima, pomozi. Koje je objašnjenje za nesuradnju s hrvatskim pravosudnim tijelima i opstrukcije izručenja? Mi nemamo etičke kriterije. Postoji osnovana sumnja da je čovjek počinio teško kazneno djelo. I previše toga ukazuje na to. Dvije godine kasnije, to je zavjera da se čovjeka zaštiti. Vidjeli ste kako to funkcionira u Hrvatskoj, Njemačka nešto zatraži, mi izručimo čovjeka, kako god se on zvao, rekao je aludirajući na Josipa Perkovića.
- Dakle, u Hrvatskoj su sudovi neovisni. Ja se neki put ne moram složiti s odlukom suda, ali ne mogu sudu i Državnom odvjetništvu govoriti što da rade. U Mađarskoj postoji jedinstvo vlasti, koje je bilo i u Hrvatskoj za vrijeme HDZ-a 90-ih godina, neki su se u tom političkom ambijentu formirali i ne mogu ga nikako nadživjeti, a Mađarska i dan-danas funkcionira tako – jedan vođa, jedna stranka, jedna vertikala vlasti, jedno tužiteljstvo i odvjetništvo, jedan sudski sustav, jedna vlada i jedan parlament. To nije dobro, mi smo drukčiji jer smo kompleksnije društvo, zaključio je Milanović. (T. TOMIČIĆ/NL)