Projekt Pineta resort, potencijalna investicija vrijedna 30 milijuna eura koja se odnosi na luksuzni obiteljski kamp s vilama i velikim rekreativnim centrom s bazenima, predstavljen je u ponedjeljak vijećnicima Općine Fažana. Prema njemu je u Pineti planirano 1.200 ležaja te još 300 ako se računa na susjedno područje zvano Fažana sjever. No, riječ je tek o konceptu, ideji, koji mora prihvatiti i Država s obzirom da se projekt razlikuje od starih planova projekta Brijuni rivijere, koji je na sjeveru Fažane predvidio gradnju hotela.
Ne odudara od Brijuni rivijere
U prilog Pineti resortu ide Prostorni plan Istarske županije koji predviđa i mogućnost podizanja kampa, fažanski Plan trenutno se usklađuje sa županijskim, a ovakav projekt moraju prihvatiti i lokalni vijećnici. Najvažnije je, pak, da država kao osnivač Brijuni rivijere, na koncu Pinetu resort uvrsti na listu strateških projekata.
- Naš projekt ne odudara od Brijuni rivijere. Dapače, ovo može biti prilika da se nešto iz tog projekta i realizira, rekao je Željko Pereković, jedan od osnivača nove tvrtke Pineta resort. Pereković je naveo da je sa svojom obitelji podigao nagrađivani luksuzni kamp Straško s pet zvjezdica na Pagu, gdje su, kaže, radili u suradnji sa zajednicom i sustavno na širem interesu Novalje i otoka. "To bi željeli preslikati i ovdje", poručio je. Projekt, za koji kaže da je pripreman već godinu dana, vijećnicima su u Fažani predstavili i Mijo Miljak iz Pule te arhitekt Andrej Kalamar iz Ljubljane.
- Ovo je tek nacrt, a u koordinaciji s vama bit će dorađivan. Da bi projekt bio realiziran potrebno je uskladiti Prostorni plan Fažane s najnovijim izmjenama PP-a Županije, izraditi urbanističke planove za Pinetu i Fažanu sjever te studiju utjecaja na okoliš. Moraju ga prihvatiti i dionici Brijuni rivijere, dakle Općina, država i tvrtka Brijuni rivijera, a mi smo u kontaktu sa svima njima. Ovo je investicija vrijedna 212 milijuna kuna, od čega su 75 milijuna kuna vlastita sredstva, a trebala bi biti realizirana unutar pet godina, odnosno do 2021. godine. Godišnji plan noćenja je 315 tisuća, u planu je zapošljavanje 156 radnika, od čega 56 stalnih, rekao je između ostalog Miljak. Resort bi se prostirao na 46 hektara, od čega je 29 hektara državnog, a 17 općinskog zemljišta.
Šuma u zaleđu ne bi se dirala
U Pineti ne bi bilo potrebe za velikom izgradnjom, naveo je pak Kalamar. Uz obalu bi bilo područje za mobilne kućice, autodomove i naselje s 25 čvrstih objekata. U središtu bi se nalazila recepcija koja bi s morem bila povezana velikim trgom, zatim rekreativni centar, koji bi, kažu, bio namijenjen javnosti, etno-selo i standardni kamp u zaleđu. Zamišljen je i dio za glamping s 300-tinjak ležaja.
- Šuma u zaleđu ne bi se dirala. Vile bi bile arhitektonski skromne, uvažavajući lokalna mjerila. Ništa u kampu ne bi premašivalo visinu drveća, rekao je Kalamar. Pontoni prikazani na projekcijama, objasnio je, gradili bi se ako za to postoje tehničke i druge mogućnosti.
Ivana Geršića iz IDS-a zanimalo je gdje bi se nalazile ograde kampa, a Kalamar je naveo da bi uređena plaža imala dvije šetnice, "brzu" i "sporu", da bi se ograda nalazila iza druge šetnice, "brze", dakle prema kopnu, čime bi obala u potpunosti funkcionirao kao javni prostor. (Zvjezdan STRAHINJA)
OPŠIRNIJE U TISKANOM IZDANJU