Trojica rumunjskih državljanina u dobi od 25 i 29 godina su po dovršetku kriminalističkog istraživanja, u petak u poslijepodnevnim satima, privedeni u pritvorsku jedinicu PU istarske zbog teške krađe. Naime, policajci Službe organiziranog kriminaliteta PU istarske su u suradnji s djelatnicima PU zagrebačke, PU osječko-baranjske, PU karlovačke i PU primorsko-goranske, proveli kriminalističko istraživanje i utvrdili sumnju da su dvojica 29-godišnjih i jedan 25-godišnji rumunjski državljanin počinili kazneno djelo teška krađa.
Naime, interventne jedinice policije su u četvrtak u poslijepodnevnim satima, u mjestu Loborika, zaustavili automobil BMW, rumunjskih nacionalnih oznaka te su zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela uhitili trojicu rumunjskih državljana. Prilikom pretrage vozila pronađeni su različiti predmeti za počinjenje kaznenih djela, a provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je da su osumnjičeni od 7. do 10. ožujka, na više mjesta u Hrvatskoj, pomoći "hvatača novčanica" ili cash-trapping na dijelu sklopa predviđenom za izlaz novčanica, iz zatvorenih bankomata otuđili za sada točno neutvrđenu količinu novca.
Prema dosadašnjim prikupljenim obavijestima policija je utvrdila da su navedeni "hvatači novčanica" ugrađivani na bankomate u Osijeku, Sesvetama, Zagrebu, Ivanić Gradu, Jastrebarskom, Klinča Selu, Karlovcu, Rijeci, Ičićima i Labinu, a moguće je da su se ugrađivali i u nekim drugim mjestima, što će se utvrditi daljnjim kriminalističkim istraživanjem. Točan broj otuđenih novčanica, odnosno svote novca se još utvrđuje.
Kod tzv. cash trappinga radi se o tehnici izvlačenja novčanica iz bankomata, na način da počinitelj na ili u otvor za isplatu novca na bankomatu, postavlja lažni otvor koji sprječava isplatu novca, odnosno zaustavlja izlazak novčanica, dok bankomat istovremeno prikazuje da je novac isplaćen. Dakle, počinitelj ugrađuje jednostavan sklop, koji može te novčanice "uhvatiti" pri izlasku iz bankomata ili se otvor na bankomatu iz kojeg izlaze novčanice može zatvoriti s lažnim poklopcem, koji se samo zalijepi preko originalnog poklopca, a koji se s unutarnje strane premaže ljepilom, na koje se onda hvataju novčanice. Korisnik bankomata izvrši transakciju, ali mu se fizički ne isporuči novac, jer se isti zalijepi prije nego što ga korisnik bankomata može podići tako da korisnik misli da bankomat ne radi ili da nema novaca. U takvim slučajevima, kada bankomat evidentira isplatu, ali ne isporučuje novac, najbolje je odmah kontaktirati banku i provjeriti da li je transakcija evidentirana te zbog čega bankomat nije isplatio novac. Ukoliko se potvrdi da je bankomat funkcionalan, potrebno je nazvati policiju.
Također savjet građanima da se ne udaljavaju od bankomata kako bi spriječili počinitelja u preuzimanju novca. Naime, odmah nakon udaljavanja oštećene osobe, počinitelj dolazi do bankomata i preuzima zaustavljene novčanice, zajedno s lažnim otvorom, kojeg je postavio. Građani također mogu i vizualno provjeriti da li na otvorima za isplatu novčanica na bankomatu ima bilo kakvih tragova grebanja, lijepljenja ili slično, a koji bi ukazivali na moguće preinake i dogradnje. Za bilo kakve uočene tragove i moguće ugrađene preinake na bankomatu, najbolje je ne dirati ništa već pozvati da to policija odradi. (M. SARDELIN)