Ove su povijesne odluke temelj naše moderne Istre, rekao je istarski župan Valter Flego na svečanoj sjednici pazinskog Gradskog vijeća u povodu proglasa Okružnog narodnooslobodilačkog odbora za Istru objavljenog u Pazinu 13. rujna 1943. "Skupština Istarske županije 2011. donijela je deklaraciju u kojoj se rujanski događaji iz 1943. proglašavaju događajima 20. stoljeća u Istri. Ovim je Županija odala poštovanje istarskom narodu, predvođenom antifašističkim pokretom, da u jeku Drugog svjetskog rata sam odluči krojiti svoju sudbinu, istaknuo je Flego.
- Pazinske odluke logičan su slijed događaja kojima su se Istrani odupirali fašizmu. Pobuna rudara u Labinu, seljaka na Proštini, žena na Tinjaštini, hici gortanovaca kod Berma, odlazak Istrana u partizanske čete u Gorskom kotaru i Lici prethodili su rujanskom općenarodnom ustanku u Istri. Pobunu je potaknuo fašistički teror koji je proganjao ugledne Hrvate i Slovence, zabranjivao im materinji jezik, zatvarao narodna društva, ustanove, a mnogi su domoljubi odvedeni u zatvore, a neki i strijeljani.
"Stoga nije čudno da se već prva ukazana prilika, u rujnu 1943., nakon kapitulacije Italije, iskoristila da se u duhu prava naroda na samoodređenje, ovaj kraj plebiscitarno opredijeli za izdvajanje iz ondašnje fašističke tvorevine i priključenje domovini Hrvatskoj", rekao je pazinski gradonačelnik Renato Krulčić. Zbog svega toga je 25. rujna, kao povijesni dan kada su Pazinu donijeta odluka o sjedinjenju Istre, Rijeke, Zadra i otoka s Hrvatskom, Sabor RH proglasio spomen danom RH, a Istra na taj dan slavi Dan županije.
Aleksa Ladavac, član Udruge antifašista, zahvalio je županijskim i gradskim vlastima koje njeguju tradicije antifašizma i Narodnooslobodilačke borbe i rekao da bi Pazin mogao porazmisliti o istaknutijem obilježavanju 13. rujna, dana objave proglasa, koji je prethodio donošenju Odluka 25. rujna 1943.
Prije svečane sjednice pazinskog vijeća, kojoj su prisustvovali brojni uzvanici, a među njima i Darko Lorencin, ministar turizma, Boris Demark, predsjednik pazinskog vijeća, podigao je vijenac na spomen-ploču koja se nalazi na zgradu i u kojoj je 13. rujna 1943. Narodnooslobodilački odbor za Istru donio povijesnu odluku. Proglas o sjedinjenju Istre s domovinom na početku sjednice pročitala je Roberta Špoljarić, učenica Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile. (M. RIMANIĆ)