"Rudnici kulture" projekt multilateralne, međunarodne, interdisciplinarne suradnje, koji je 2013. pokrenula udruga Labin Art Express XXI, uz potporu Europske kulturne fondacije (ECF), Ministarstva kulture, Ministarstva socijalne politike i mladih, Grada Labina te Istarske županije, iznjedrio je i izložbu. Riječ je o putujućoj izložbi "Rudnici kulture - od industrijske do umjetničke revolucije" koja tijekom listopada gostuje na Kosovu. U Prizrenu se predstavlja od 14. do 18. listopada, u Prištini od 20. do 24. listopada, a u Kosovskoj Mitrovici od 25. do 29. listopada.
Žilnikova "Stara škola kapitalizma"
Selektor i autor koncepta izložbe je Branko Franceschi, dok je za postav izložbi zadužen Damir Stojnić (L.A.E. XXI).
Na izložbi su zastupljeni radovi: Autopsie (Srbija/Češka), "Steel Book" – poliptih (metalni objekt), Metal Guru a (Hrvatska) "HERO XXI – Underground City" – video rad, Daria Šolmana (Hrvatska), "Starcity"˝– animirani film i serija 3D crteža, Laibacha (Slovenija), "Instrumentality of the State Machine" – triptih (offset print na papiru), Vladimira Kneževića (BiH),˝King and Queen˝ – metalna skulptura, Mladena Miljanovića (BiH), ˝Cosa nostra˝ – dokumentarni video performans, Irene Lagator Pejović (Crna Gora), ˝Equation Function˝ – instalacija, Nikole Pijanmanova (Makedonija), "Nailed Windows" – slika (miješana tehnika na drvu).
Poseban gost izložbe u Prištini biti će mladi kosovski umjetnik Alban Muja s instalacijom “HOTel”, koja će kasnije postati sastavni dio putujuće izložbe, na turneji po Albaniji (2017.), Rumunjskoj (2018.)…
Tijekom izložbe bit će organizirana i zasebna projekcija dokumentarnog filma "Stara škola kapitalizma" Želimira Žilnika (Srbija).
Organizator izložbe je Labin Art Express XXI, suorganizator: Kosova në Lëvizje.
Širenje regionalne suradničke platforme
Podsjetimo i da je u prvoj fazi (2013.–2014.) projekt proveden u suradnji s partnerima iz Hrvatske (Udruga Polygon, Zagreb), Bosne i Hercegovine (Udruga Manifest, Prijedor i Javno poduzeće Turizam Banovići), Crne Gore (Udruga Tera Nostra, Mojkovac), Srbije (Zaklada Balkankult intereg, Irig) i Slovenije (Javna ustanova Centar za idrijsko dediščino), a krajnji rezultat je bio uspostava neformalne, regionalne, suradničke platforme. Prva faza je dovršena s putujućom izložbom "Rudnici kulture - od industrijske do umjetničke revolucije" (3. studenog -13. prosinca 2014.), u sedam rudarskih mjesta: Trbovlje, Idrija (Slovenija), Boljevac, Aleksinac (Srbija), Prijedor, Banovići (BiH), Mojkovac (Crna Gora).
U drugoj fazi (2015.- 2017.), koja je upravo u tijeku, glavni cilj je daljnje širenje, razvoj i formalizacija regionalne suradničke platforme kao međunarodne udruge za revalorizaciju, zaštitu i revitalizaciju vrijedne rudarske baštine u zemljama bivše Jugoslavije (postupak registracije Udruge Rudnici kulture sa sjedištem u Labinu upravo je u tijeku), u kojoj je rudarstvo bilo ne samo jedan od generatora gospodarskog i sveopćeg društvenog razvoja, nego i jedno od rijetkih područja u kome su tradicionalna povezanost i solidarnost njegovih najvažnijih aktera - rudara - nadišli kasnije nacionalne te (novo)državne podjele i sukobe.
U 2015. platforma je proširena s novim partnerima: Udruga Kult-Tranzen, Strumica (Makedonija), Javna ustanova Delavski dom Trbovlje – DDT i Udruga Loke studio, Zagorje ob Savi (Slovenija), Udruga Remont, Beograd i Zvuk i vizije, Majdanpek (Srbija) te Kosova ne Lëvizje, Priština (Kosovo), koji su obavili istraživanje te dokumentiranje nekoliko novih, napuštenih ili još uvijek otvorenih rudnika u Sloveniji, Srbiji, Makedoniji i Kosovu.
- U 2015. turneja je obuhvatila tri lokacije: Beograd i Majdanpek (Srbija) te Strumicu (Makedonija), dok je 2016. turneja započela u Puli (Karlo Rojc), te se upravo nastavlja na Kosovu.
U narednom periodu plan je proširiti platformu organizacijama iz drugih zemalja Jugoistočne Europe (2017.: Albanija, 2018: Rumunjska,..), s konačnim ciljem uspostave Europske suradničke platforme i Kulturne rute "Rudnici kulture" uz potporu iz EU fondova, kako bi se ponovno uspostavile veze između bivših i postojećih rudarskih mjesta i regija, u svrhu pokretanja i provedbe zajedničkih projekata vezanih za eksploataciju rudarske i industrijske baštine kao nove kulturne i kreativne industrije u Jugoistočnoj Europi, ističu organizatori iz Labin Art Expressa XXI. (Priredila B. Ć. J.)