Novi ultrazvučni aparat za potrebe radiološke ambulante Rovinj, koji je većim dijelom kupljen sredstvima iz kase Istarskih domova zdravlja (200 tisuća) a potom i nadograđen programom elastografije ugrađenim zahvaljujući donaciji Udruge "ŽenaDona" te grijačem gela za kojeg je osigurano i slijedećih 30 tisuća kuna iz gradskog proračuna, započeo je s radom. Osim što je važan za dijagnostiku abdomena i za pregled dojki, ovaj ultrazvuk također kontrolira štitnjaču, bubrege, periferne čvorove i srce. Uz novi je ultrazvuk u Dom zdravlja stigao i novi doktor Željko Šenda, koji uz kolegicu Anu Špoljarić, obavlja ultrazvučne preglede.
Pregled pomaže
Svečanom je činu primopredaje uz liječnički tim i voditeljicu ispostave Doma zdravlja u Rovinju dr. Karmelu Bonassin prisustvovala i dožupanica Viviana Benussi, dogradonačelnik Rovinja Marino Budicin, kao i predsjednica Udruge "ŽenaDonna" Ingrid Bernardis, koja je organiziranjem čitavog niza humanitarnih akcija uspjela prikupiti i donirati 47 tisuća kuna. Govoreći o novom ultrazvučnom aparatu dr. Šenda istaknuo je da je u svojoj kategoriji jedan od najboljih. Usprkos mogućnostima ultrazvuka, i činjenici da se poglavito koristi kod žena starijih od 50 godina (do tad mamografija) važno je istaknuti da bez pregleda nema ni pomoći. Naime, ultrazvuk je tu da preventira i da ga žene koriste u situacijama kad nema simptoma. U slučaju kad se simptomi pojave karcinom je najčešće, u poodmakloj fazi i tad je upitna svrha kao i rezultat liječenja, izjavio je dr. Šenda, od kojeg doznajemo da bi se žene ultrazvučnom pregledu dojki trebale odazvati jednom godišnje, odnosno mamografiji jednom u dvije godine, što bi bilo optimalno. Na pitanje da li karcinom dojke obuhvaća i mušku populaciju, odnosno postoje li određene pred dispozicije za dobivanje karcinoma, dr. Željko Šenda odgovorio je da ga i muškarci (napose stariji i oni vrlo mladi no gojazni) mogu dobiti no da je to odista rijetko.
Rak dojki
- Što se tiče ženske populacije postoji niz faktora koji mogu utjecati na pojavu karcinoma - od obiteljske predispozicije, starijih roditelja, odnosno žena koje nisu rađale u i dojile, izloženosti nekoj vrsti radijacije i slično, pojasnio je rovinjski radiolog, dodavši i da veličina grudi ne utječe na pojavnost karcinoma jer kako kaže "i male grudi mogu imati veliki karcinom". Što se pak tiče revnosti rovinjskih žena i odziva preventivnim pregledima, saznajemo da je ona u proteklog godina kada je započela besplatna kontrola bila nešto više, nego li danas. Za takvu situaciju nema opravdanja, poglavito uzme li se u obzir činjenica da Grad Rovinj i Županija, baš kao i nacionalni program financiraju besplatne i preventivne mamografske preglede, kojima se samo žene moraju i odazvati. Zanimalo nas je i koliko se čeka na ultrazvučni pregled, dr. Šenda koji tri dana u tjednu radi u Rovinju, odnosno u Umagu, kaže da sve ovisi o dijagnostici, ali da je za redovni pregled termin između dva i tri mjeseca, dodavši i da u slučaju kada je nalaz mamografije uredan ne treba ultrazvuk. (N. ORLOVIĆ RADIĆ)