Rovinj: Ukinuti zabranu zapošljavanja Hrvata u EU-u

Michele Berti i Jadranka Tomašić (A. POKRAJAC)
Michele Berti i Jadranka Tomašić (A. POKRAJAC)

Međuregionalni sindikalni odbor CGIL-CISL-UIL-SSSH (MSO-CSI) organizirao je u hotelu Park seminar na kojem se raspravlja o implementaciji direktiva EU-a u hrvatskom i talijanskom radnom zakonodavstvu.

Kako nam je rekla potpredsjednica ovog odbora Jadranka Tomašić, ujedno i glavni povjerenik SSSH za Primorsko-goransku županiju, od sedam europskih direktiva o radu za seminar su odabrane tri, koje su hrvatska i talijanska strana procijenile najzanimljivijima. Riječ je o direktivama o radu na određeno vrijeme, potpuno radno vrijeme i o europskim radničkim vijećima.

Predsjednik odbora MSO-CSI Michele Berti nam je, podsjećajući da je ujedinjena Europa zajednica protoka ljudi, robe i kapitala, rekao da će poučeni iskustvima Europskoj konfederaciji sindikata predložiti da od Europske unije traži ukidanje prijelaznog razdoblja od sedam godina za mogućnost zapošljavanja hrvatskih radnika u zemljama EU-a.

U slučaju dva prethodna ulaska više zemalja u EU 2004. i 2007. te su se odredbe pokazale neučinkovitima. Budući da građani iz novih članica mogu ulaziti u druge, u razvijenijima se zapošljavaju na crno, čime se stavljaju u podređeni položaj.

- Ove su se odredbe posebno pokazale pogrešnima kod ulaza u EU zemalja koje su i prije imale liberalni pristup kolanju građana. Potaknuti primjerom Slovenije želimo na početku ukinuti zabranu zapošljavanja za Hrvate. Posebno zato jer mnogi od njih već rade u zemljama EU-a, često i na crno. Ukidanjem zabrane zapošljavanja njihov bi se položaj poboljšao jer bi potpisivali kolektivne ugovore kao i radnici iz domicilnih zemalja, rekao je Berti.

Berti je istaknuo da se uz zabrane zapošljavanja radnika iz nove Europe nisu dobro pokazale ni kvote za pojedina zanimanja. Neke su zemlje, kao što je Italija, zatražile ukidanje kvota za pojedine sektore, jer se drugačije nije moglo kontrolirati bujanje ilegalnog rada. Zbog toga je bolje da se u slučaju Hrvatske zabrana zapošljavanja na vrijeme ukine.

Inače odbor MSO-CSI je jedan je od četrdesetak takvih u Europi koji su osnovani na inicijativu Europske konfederacije sindikata (ETUC) s ciljem povezivanja, bolje suradnje i zajedničkog djelovanja sindikalnih organizacija u pograničnim područjima, kako među zemljama članicama EU-a, tako i među zemljama kandidatkinjama. (A. POKRAJAC)


Podijeli: Facebook Twiter