Pred proljece rovinjski Komunalni servis ponovno dijeli kompostere za korisno zbrinjavanje otpada. Gradanima koji su zainteresirani podijelit ce dodatnih pedeset plasticnih kanti u kojima ce moci zbrinjavati otpad iz vrta i domacinstva, te ce se broj podijeljenih kompostera tako popeti na cetiri stotine.
Kompostirati se mogu biljke iz vrta, kucno bilje, kore povrca i voca, talog i filteri od kave i caja, biljni ostaci hrane, piljevina i komadici drva, kore jaja, ohladeni pepeo od drveta, kuhinjski papir, papirnate maramice i slicni materijali koji zauzimaju veliki volumen u odloženom otpadu.
Odlaganjem u komposter prirodni organski otpad pretvara se u korisni kompost neophodan za održavanje i izmjenu organskih supstanci u zemljištu, što se ne može dobiti kemijskim gnojivima. Uporabom prakticnih kompostera, koji su izradeni od elemenata pa se lako sastavljaju i otvaraju radi vadenja zrelog komposta u donjem dijelu, velik dio kucnog otpada može se reciklirati i koristiti za prihranu vrtova i travnjaka.
Buduci da svaki komposter ima 360 litara, a zeleni otpad koji se u njemu zbrinjava brzo smanjuje zapremninu, na ovaj se nacin reciklira znacajan dio smeca koji je prije završavao u kontejnerima.
Rovinjski Komunalni servis reciklira i cetvrtinu zapremnine otpada koji se odvozi iz domacinstava, ustanova i gospodarskih objekata.
Na cetrdesetak lokacija u Rovinju, Rovinjskom Selu, Kokaletovici i Balama postavljeno je šesto kontejnera i kanti za odvojeno prikupljanje otpada. Na taj se nacin odvojeno prikupljaju papir, staklo, plasticna i metalna ambalaža, baterije, akumulatori, filteri, fluorescentne cijevi, jestivo i motorno ulje.
Ove sekundarne sirovine se vec niz godina odvojeno prikupljaju u trgovinama, ugostiteljskim objektima, hotelima, kampovima, zanatskim radnjama, tvornicama i ustanovama. Odvoze se u reciklažna dvorišta na Gripolima i uz središnje odlagalište na Lokvi Vidotto, gdje se završno sortiraju i pripremaju za transport.