Riblje burze propadaju bez kupaca i ribara

Jedina kašeta ribe prošla je aukcijskom trakom u Poreču na otvaranju burze (M. MIJOŠEK)
Jedina kašeta ribe prošla je aukcijskom trakom u Poreču na otvaranju burze (M. MIJOŠEK)

Veletržnice ribe profunkcionirat će ulaskom Hrvatske u EU, tješili su se mnogi koji su sudjelovali u realizaciji projekata njihove gradnje i kasnijeg rada. Hrvatske je ušla u Uniju, a ništa se nije promijenilo - veletržnice ne rade kao burze i ne organiziraju aukcije.

Riječka je u likvidaciji, ona u Tribunju još nije proradila, a u porečkoj se samo skladišti ulov ribara iz porečke zadruge Istre, koji se potom prodaje kupcima u Italiju (drugim riječima, radi slično kao bilo koji veletrgovac, op.n.).

Prema svemu navedenom nije teško zaključiti da je projekt gradnje ribljih burza bio potpuni promašaj. Barem zasad.

"Tu nema kruha dok ne profunkcionira tržište, a ono se neće uspostaviti samim postojanjem veletržnica, već će one biti najveći oblik funkcioniranja tržišta. Uvjeren sam da će tržište vrlo brzo proraditi jer će se uspostaviti neki kriteriji koji će učiniti to da riba u Hrvatskoj nije dva puta jeftinija od one u Italiji. Smatram da će se to stabilizirati. Kad se stabilizira, sami ribari će vidjeti da im je najpravilnije, najpoštenije i najprimjerenije ribu tržiti na veletržnicama, gdje će postići i najvišu cijenu", optimističan je pomoćnik ministra poljoprivrede zadužen za ribarstvo Miro Kučić.

Činjenice, međutim, govore da je riječka veletržnica u stečaju, da su postojali problemi oko gradnje one u Tribunju, dok porečka još kako tako gura. Kučić za Glas Istre otkriva da Ministarstvo nema namjeru pokrivati nikakve gubitke poduzeća koja upravljaju veletržnicama, iako je država najčešće njihov 25-postotni vlasnik.

Michael Tasić, upravitelj ribarske zadruge Istra koja upravlja porečkom veletržnicom, kaže nam da se zasad aukcija na burzi - nema.

"Do kraja godine će se profilirati hoće li veletržnica uopće zaživjeti. To je pitanje koje me muči od samog početka. Očito država nema volje da se prodaje preko veletržnice, ne stimulira ribare da prodaju na njoj, a ni kupce da kupuju. Zašto bi ribari iz zadruge jedini to činili ako mogu direktno prodati kupcu?

Neka potiču ljude da prodaju, neka država 24-postotnu tržišnu kompenzaciju usmjeri prema ribarima koji prodaju na veletržnici, a drugima ne daje ništa pa da vidite kako će i onaj ribar iz Splita imati interesa plasirati svoju ribu preko veletržnice", smatra Tasić. (B. ŽIŽOVIĆ)

CIJELI TEKST PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU.


Podijeli: Facebook Twiter