Prije nekoliko dana je po tko zna koji put poskupio plavi dizel i istarskim je ribarima pao mrak na oci. Teška ribolovna sezona bit ce još teža i istanjit ce i onako vec napuklu ribarsku granu u Hrvata. Predsjednik Ceha ribara Istre Tonci Trevižan kaže da im ne preostaje ništa drugo nego plakati.
- U ovu godinu ulazimo s puno manje optimizma nego u prošlu. Novi udarac je zasigurno poskupljenje plavog dizela, koji je i onako bio preskup. Cijene alata, mreža i drugih osnovnih sredstava za ribarski zanat skocile su u nebesa pa je neizvjesno koliko ce ribara duž istarske obale ove godine uopce moci raditi. I plivaricari i mi manji ribari muku mucimo uvijek s istim problemima, kaže.
- Šakaleve su prošle godine na istarskoj obali imale ulov od oko 50 tisuca tona srdela i incuna, što je apsolutan rekord. Medutim, pojavljuje se uvijek isti problem sa skladištenjem te ulovljene ribe. Zbog toga zovemo hladnjace iz drugih jadranskih preradivackih tvrtki da riba ne bi propala.
Cijene otkupa su ustaljeno niske, a problem je i kašnjenje isplate otkupa zbog globalne krize koja je pogodila i europsko ribarstvo, kaže Trevižan.
Rekordni ulovi se dogadaju rijetko i onda je sasvim sigurno da dolazi do preopterecenja u drugom lancu prerade, a to je skladištenje. Mali ribari koji uglavnom rade s mrežama stajacicama prošle su godine radili skromno.
- Sjever Istre je radio dobro i gotovo 90 posto ulova listova odnosi se na potez od Poreca do Savudrijske vale. Južnije su ribari imali lošiju sezonu listova. Mi smo imali srednje dobru godinu jer smo imali u prosjeku dvije tone listova u cetiri mjeseca izlova. Ribari juga Istre su imali lošije vrijeme, a puno problema su im zadavali dupini.
Sada se izlov listova seli na Kvarner na potezu izmedu rta Kamenjak i otoka Suska i Unija. Krecemo put juga i kombinirat cemo taj izlov s izlovom rakovica. U svakom slucaju, pocetak godine i sva silna poskupljenja ne obecavaju dobru sezonu, zakljucio je Trevižan.