Ribari ce tražiti poništenje poglavlja o ribarstvu

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Traženje poništenja pregovora u poglavlju 13 (ribarstvo) jedna je od mogucih akcija koju najavljuju istarski ribari nakon što su doznali da je bilateralni Sporazum o pogranicnom prometu i suradnji (SOPS) izmedu Hrvatske i Slovenije, koji omogucuje slovenskim brodovima ribarenje do visine Vrsara, postao sastavni dio poglavlja o ribarstvu te time i europskog pravnog reda.

Radovan Simic, predsjednik pulske udruge Istarski ribar, kaže da ce ribari o svemu obavijestiti europske institucije, a poništenje pregovora tražili bi zbog, po njemu, ocite prevare ribara, odnosno gradana Hrvatske. Upozorava na cinjenicu da je državni tajnik za ribarstvo Tonci Božanic istarskim ribarima u lipnju izjavio: "Pitanje SOPS-a u poglavlju 13 nije otvarano, o tome se nije pregovaralo".

- Božanic nam je iznio takve laži da mislim da bi ga neke odgovarajuce službe trebale ispitati i staviti iza rešetaka. Jer, taj je covjek izjavio da se nece dogoditi ulazak stranih brodova u naše more. On nije rekao da ce se to možda dogoditi jednog dana, nego da nece nikada. Pitanje je i kako su ispregovarana druga poglavlja, buduci da ni Vladimir Drobnjak nije govorio istinu, da ne kažem da je lagao.

Jer, na naše upite o pregovorima u ribarstvu Drobnjak, Cobankovic i Božanic tvrdili su da je poglavlje ribarstva najkvalitetnije obradeno. Što je onda s drugim poglavljima? Zanima me je li se i u njima nešto tajilo, pita se Simic.

Predsjednik Ceha ribara Hrvatske Vladan Bojic smatra, pak, da je vjerojatno nemoguce bilo što mijenjati u vec zakljucenom poglavlju o ribarstvu, ali smatra da bi ceh mogao tražiti odgovornost onih koji su takvo što ispregovarali, odnosno potpisali. Najavio je da ce se o toj temi razgovarati i na skorašnjem susretu ribara.

- Ovo samo pokazuje da se prema ribarima vodi netransparentna politika. Iznenadeni smo što je SOPS ušao u poglavlje 13, ali cinjenica je da su se svi pregovaracki dokumenti skrivali od nas. Žao nam je što se tek sada otkriva što je postalo dio pregovora.

Zato smo i tražili da nam se dostavi sva dokumentacija prije referenduma o pristupanju EU-u. Ono što nam jedino preostaje jest gradanski neposluh. S druge strane, Slovencima možemo pokazati besmislenost SOPS-a tako što ce naših 25 ribarica svakodnevno odlaziti ribariti u njihovo more, kao što oni po SOPS-u imaju pravo ciniti kod nas, kaže Bojic.

O nagadanju da bi ceh mogao preporuciti svojim clanovima da glasaju protiv ulaska Hrvatske u Uniju Bojic kaže da oni nece nikome ništa nametati.

Svjedok svibanjskog sastanka ribara s predstavnicima resornog ministarstva i glavnim pregovaracem Drobnjakom bio je predsjednik Ceha ribara Istre Tonci Trevižan. Tada je Drobnjak novinarima izjavio: "Sporazum o malogranicnom prometu i suradnji nije bio predmet pregovora u poglavlju 13".

Iako je tada tvrdio da nema razloga ne vjerovati glavnom pregovaracu, Trevižan sada rezignirano kaže: "Lagali su nas, Drobnjak je izricito tvrdio da SOPS nije bio dio pregovora. Doduše, SOPS-om je limitiran izlov slovenskih ribara, ali pitanje je što ce biti nakon arbitraže ako Slovenci dobiju izlaz na otvoreno more.

Što ce u tom slucaju loviti ribari iz Umaga i Savudrije? ZERP smo vec izgubili, sad još necemo imati gdje ribariti u našem moru. Zato bi nas država trebala obeštetiti. Jer, na kraju uvijek nastradamo mi ribari, zbog nekih viših politickih ciljeva".

Na pitanje što konkretno misli poduzeti istarski ceh, Trevižan odgovara: "Ceh ce poduzeti akcije za koje se budu odlucili ribari, ali cini mi se da nitko više nema volje za takvu borbu. Svi muku muce sa svojim svakodnevnim problemima, a njih je u ribarstvu puno".

Ni pregovaraci nisu znali o cemu se pregovara!

Jedan od clanova pregovarackog tima u poglavlju 13 dr. sc. Alen Soldo, znanstvenik sa splitskog sveucilišta, tvrdio je još u svibnju u izjavi nama da mnogi iz tog tima, pa i on sam, nisu znali što je zapravo ispregovarano s EU-om. Što se tice SOPS-a, kazao je da mu sa strucnog stajališta nije jasno zašto je dopušteno ribarenje slovenskoj floti uz zapadnu obalu Istre.

- Radili smo svojevremeno studiju o tom dijelu Istre i utvrdili da je ribolovni napor ionako prevelik i da se ne može povecavati. Ulazak slovenske flote znacilo bi ogromno povecanje ribolovnog napora. Nažalost, odonda se u tom dijelu povecao i ribolovni napor naših ribara pa, ako sada dode i dodatna ribolovna flota - to je kraj, rekao je Soldo.

Što je SOPS

Pogranicno podrucje na moru, po ovom sporazumu, jest morski prostor pod suverenošcu svake ugovorne stranke koji se nalazi uz zapadnu obalu Istre, sjeverno od 45 stupnjeva i 10 minuta paralele sjeverne zemljopisne širine, od vanjskog ruba teritorijalnog mora Republike Hrvatske gdje ta paralela dodiruje kopno zapadne obale Istre (Grgatov rt, Funtana).

Doslovni je to citat iz SOPS-a, kojim je definirano do koje je granice moguce zajednicko ribarenje u pogranicnom podrucju. U sporazumu je navedeno i da ce ugovorne stranke, odnosno Hrvatska i Slovenija, tretirati ribare iz susjedne države koji ribare u njihovom teritorijalnom moru kao domace.

U SOPS-u se spominje i da bi u pogranicnom podrucju teritorijalnog mora druge države dnevno moglo ribariti pet koca i dvadeset brodica koje obavljaju ribolov uz uporabu mreža stajacica. Potpisnici tog sporazuma bili su Mate Granic i Zoran Thaler, ministri vanjskih poslova Hrvatske i Slovenije. SOPS je potpisan 28. travnja 1997., a stupio je, osim ribarskog dijela, na snagu 2001. godine.


Podijeli: Facebook Twiter