Ljudi koji jedu puno svježe ribe mogu imati smanjeni rizik pojave raka debelog crijeva, a još i niži rizik od pojave karcinoma rektuma, pokazalo je istraživanje ciji su rezultati objavljeni u casopisu American Journal of Medicine.
To je još jedno istraživanje u nizu drugih koja potvrduju koristi od konzumiranja ribe.
Skupina kineskih znanstvenika proucila je rezultate 41 istraživanja provedenog na podrucju SAD-a, Norveške, Japana, Finske i drugih zemalja izmedu 1990. i 2011. godine koja su proucavala potrošnju ribe i pojavu raka.
- Naši zakljucci nakon ovog metaistraživanja sugeriraju da je konzumiranje ribe u obrnuto proporcionalnom odnosu s rakom debelog crijeva i rektuma, napisao je tim predvoden Jieom Liangom iz bolnice za bolesti probavnog sustava u Sianu.
Istraživanje je pokazalo da je redovito konzumiranje ribe povezano s prosjecno 12 posto nižim rizikom od pojave ili umiranja od raka debelog crijeva i rektuma. Znanstvenici su utvrdili da su osobe koje su jele najviše ribe imale 21 posto niži rizik od pojave raka rektuma u odnosu na skupinu koja je jela najmanje ribe.
Strucnjaci upozoravaju i na to da temepratura na kojoj se priprema riba ima utjecaja na rizik pojave raka pa upozoravaju da postoje dokazi da hrana s roštilja koja se pece na visokoj temperaturi može cak i povecati rizik od pojave karcinoma.