Vlada je u cetvrtak Saboru uputila konacni tekst
zakona o placama u lokalnoj i podrucnoj samoupravi, po kojem ce
županije, gradovi i opcine za to moci izdvojiti najviše 20 posto
prihoda ostvarenih u prethodnoj godini.
Place župana, gradonacelnika i nacelnika opcina te njihovih
zamjenika, kao i place lokalnih i županijskih službenika, po tom ce se
zakonu morati uskladiti s dužnosnickim i službenickim placama na
državnoj razini. Župani i gradonacelnik Zagreba tako, primjerice, nece moci imati vece place od potpredsjednika Vlade.
Vec je i prije prvog citanja zakona u srpnju lani iskazano veliko neslaganje i negodovanje predloženim rješenjima. Osnovna primjedba je stigla iz Udruge gradova i Udruge opcina da se tim zakonskim prijedlogom krše odredbe hrvatskog Ustava i Europske povelje o lokalnoj samoupravi. U tim su udrugama tvrdili da smanjivanjem placa na lokalnoj i regionalnoj razini nece biti ušteda za državni proracun jer ce se smanjiti prihodi od poreza na dohodak, a manje ce prihode imati i lokalni proracuni.
Svojevrsnu su protestnu notu premijerki Jadranki Kosor u prosincu lani poslali iz Odbora poslodavaca pri Vijecu europskih opcina i regija, gdje je posebno ukazano na to da ce posljedica takvog prijedloga biti uskracivanje sindikatima da pregovaraju o placama zaposlenih u lokalnoj samoupravi.
Konacni prijedlog ovog zakona Vlada je donijela doslovno u zadnji trenutak (krajnji rok je konac sijecnja) i on se, tvrde u Udruzi opcina, bitno razlikuje od onog iz srpnja lani pa su u svom mišljenju, poslanom 20. sijecnja Ministarstvu uprave, izrazili nezadovoljstvo što im - iako se radi o jednom od kljucnih propisa koji ureduje sustav lokalne samouprave - nije omoguceno da sudjeluju u izradi tog zakona.
Koliko ce ovaj dokument, ako ga Sabor usvoji u predloženom obliku, utjecati na place dužnosnika i zaposlenih u upravama opcina, gradova i županija?
Inace, place istarskih gradonacelnika krecu se od 13 tisuca do 18.652,62 kune poreckog gradonacelnika, kojeg se u nekim medijima istice kao onog koji bi mogao imati buštu tanju za 4.658 kuna. Pulski gradonacelnik Boris Miletic si je u ožujku lani smanjio placu pa ona iznosi 15.471,05 kuna, dok labinski Tulio Demetlika prima 15.700.
U Rovinju si je Giovanni Sponza takoder lani smanjio placu, na 14.900 kuna, a za 10 posto su od pocetka ove godine manje place za 400-tinjak zaposlenih u gradskoj upravi, vrticu, ustanovama kulture i gradskim poduzecima, što ce na godišnjoj razini znaciti uštedu od tri milijuna kuna. U Višnjanu vijecnici nisu prihvatili da se placa nacelnika Angela Maticha poveca s osam na 12 tisuca kuna.