Grad Pazin podijeljen je na cak dvanaest mjesnih odbora: Stari Pazin, Beram, Trviž, Heki, Zabrežani, Lindar, Zarecje, Grdoselo, Kršikla, Zamask, Kašcerga i Pazin, no, disproporcija izmedu njih je doista velika. Dok neki broje samo stotinjak stanovnika, MO Pazin pokriva podrucje s polovicom ukupnog stanovništva, odnosno oko pet tisuca žitelja.
Vec se neko vrijeme spominje ideja da se ta jedinica razdijeli na nekoliko gradskih kvartova da bi takvi odbori poprimili funkcionalniji lokalni karakter te da bi se stanovnici više saživjeli s njima. Najcešce se predlažu tri odbora: stari dio grada, Dršcevka i centar-neboderi. Premda dosad nije bilo službene rasprave na tu temu, zanimalo nas je što gradski celnici i vijecnici misle o toj ideji.
"Mjesni odbor Pazin je prevelik i smatramo da bi ga za bolje funkcioniranje bilo najbolje razdijeliti na tri dijela. Prethodno bi trebalo povesti javnu raspravu medu gradanima, a potreban je i medustranacki dogovor", kaže vijecnik Tomislav Cubric s Nezavisne liste Valtera Milohanica.
Suprotnog je mišljenja predsjednik Mjesnog odbora Pazin Martin Cotar (IDS). "Podjela grada na kvartove je nefunkcionalna i nema smisla jer je grad u kotlini jedna organizacijska zona, dok Stari Pazin vec ionako ima svoj MO, napominje Cotar, koji smatra da se rad MO-a Pazin može poboljšati aktivnijim ukljucivanjem izabranih clanova u njegov rad.
"Smatram da bi dijeljenje mjesnog odbora više zakompliciralo i administrativno opteretilo funkcioniranje nego što bi bilo koristi", smatra gradonacelnik Renato Krulcic te dodaje da su se vijecnici prošlogodišnjim donošenjem gradskog statuta s time složili.
SDP-ov vijecnik Bruno Rabar smatra da mjesni odbori nisu bogomdani, ali da se o promjenama trebalo razmišljati prije donošenja novog statuta. Ipak, smatra da Pazin nije velik grad da bi ga se "isparceliziralo". Slicno misli i vijecnik Viktor Lakoseljac (HDZ), koji naglasak stavlja na loše funkcioniranje MO-a, ciji znacaj vlast omalovažava.