Rana berba daje malo ulja, ali visoku kvalitetu


Poznatiji istarski maslinari i svi ostali koji žele postići top kvalitetu svojih proizvoda krenuli su već u ranu berbu, a mnoge od 28 istarskih uljara počele su s radom još prošlog vikenda. Rana berba ove specifične godine i nije tako rana, jer su Vodnjanci prve plodove znali brati već krajem rujna. Da je urod znatno manji, u prosjeku 50 posto, zna se od ljeta, pa će se tako u cijeloj Istri, prema nekim procjenama, proizvesti 500.000 litara maslinovog ulja, ali u najvećem djelu ekstra kvalitete.

Zbog suše nije bilo štetnika, slijedom toga i puno manje prskanja, proizvodnja gotovo pa ekološka. Hoće li se povećati cijene ulja s obzirom na manje količine ulika? Odgovori su različiti, a veliki broj proizvođača i potrošača smatra da je istarsko maslinovo ulje već dovoljno skupo.

U masliniku obitelji Balija iza fažanske škole još su u ponedjeljak prostrli cerade ispod stabala i počeli s berbom maslina. Nicoletta Balija, mlada i uspješna maslinarka, jedina među muškim kolegama, pažljivo odlučuje o svakom koraku u proizvodnji. Želi zadržati kvalitetu svog ekstra djevičanskog maslinovog ulja koje je u više navrata svrstano u TOP 20 svjetskih ulja, te u renomirani svjetski vodič Flos Olei.

Beskonačno dugi redovi Agroproduktovog maslinika u Barbarigi za sada se također beru samo ručno. Kada masline više sazriju i lakše padaju, u pogon će krenuti i stroj - tresilica. U optimalnom roku valja im pobrati 7.200 stabala, a stroj dnevno može obraditi više od 200 stabla. Urod po stablu kreće se od 18 do 20 kilograma, što bi bilo oko 60 posto od optimalnog. Lani je bilo bolje, kaže Edi Pastrovichio iz Agroprodukta kojeg smo zatekli u masliniku.

Masline iz Barbarige dale su 13 posto ulja, što je za ranu berbu dobar postotak. Ostalim je maslinarima koji su počeli donositi urod u vodnjansku uljaru randman iznosio od 10 pa do 17 posto, a uglavnom je riječ o sorti leccino koja se uvijek prva bere. Koliko će se na koncu pobrati i samljeti za sada se ne može procijeniti, rekao je direktor Agroprodukta, Saša Bašić Palković. Lani su preradili 2.500 tona maslina. (Piše Jasna ORLIĆ; Snimio Milivoj MIJOŠEK)

CIJELI TEKST U TISKANOM IZDANJU


Podijeli: Facebook Twiter