Radno mjesto 600 Buzećana vezano uz sudbinu Cimosa

Cimos mora do 21. studenoga dokazati da je sposoban poslovati bez državne pomoći (G. Č. Š.)
Cimos mora do 21. studenoga dokazati da je sposoban poslovati bez državne pomoći (G. Č. Š.)

Posao za oko šesto radnika buzetskog P.P.C-a i ročke Cimos ljevaonice vezano je iz sudbinu Cimosa. No, sudbina ove koparske grupacije je sada vrlo neizvjesna. U nedjelju, 30. lipnja, su Buzećani po nalogu Koprana oglasili prodaju Labinprogresa - tvornice poljoprivrednih strojeva, a koja je većinski vlasnik Tvornice poljoprivrednih strojeva Novi Kneževac u Srbiji.

Dva dana nakon toga, 2. srpnja, Europska komisija je odobrila slovenskoj vladi da pruži pomoć za spas Cimosa.

Mjera je odobrena privremeno, dok ne stignu stajališta o nacrtu restrukturiranja, koje Slovenci moraju predložiti najkasnije do 21. studenog. U planu za restrukturiranje treba osigurati da Cimos bude sposoban preživjeti bez daljnje državne pomoći.

Grupacija Cimos, koji zapošljava oko sedam tisuća ljudi, trenutno je u velikim poteškoćama zbog pomanjkanja novca zbog otplate velikih kredita, a problem im zadaje i slaba potražnja za novim automobilima, odnosno automobilskim dijelovima koje proizvode.

Slovenija namjerava, temeljem odobrenja Europske komisije, izdati jamstvo bankama u iznosu od 35 milijuna eura da bi tim iznosom banke kreditirale Cimos i osigurale mu novac potreban za nastavak poslovanja u idućih šest mjeseci. Ne uspije li Cimos na tom trnovitom putu, neizvjestan je opstanak čak šesto radnih mjesta na Buzeštini, a još je neizvjesnija sudbina za 350 zaposlenih koji rade u tvornicama poljoprivrednih strojeva u Labinu i Novom Kneževcu.

Koliko je P.P.C. Buzet važan za istarsko gospodarstvo, ukazuje podatak da ta tvrtka godišnje prihoduje oko 450 milijuna kuna, i to uglavnom od izvoza automobilskih dijelova koje isporučuje najpoznatijim svjetskim markama kao što su Audi, Bentley, BMW, Citroen, Ford, Peugeot, Volvo… (P. GREGOROVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter