Iako je već formiran štrajkaški odbor, radnici Uljanik TESU-a na skupu u srijedu ipak nisu donijeli odluku o stupanju u štrajk zbog neisplaćene četiri plaće. Posljednju su dobili za lanjski rujan, a na današnjem sastanku, kojem je prisustvovalo i vodstvo sindikata, direktor Nevio Bugarin obećao je da će do kraja idućeg tjedna stići jedna plaća, te još jedna do kraja ožujka, a "za dalje će se vidjeti", izjavio nam je nakon sastanka Rajko Kutlača, pulski povjerenik Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije (SIKD), u koji je učlanjena većina radnika TESU-a.
- Nije donesena odluka jer ljudi žele iskoristiti sve mogućnosti prije štrajka, a to je nastavak proizvodnje i privatizacija. Vjeruju da će plaće stići iz poslovanja i uplata naručitelja. No, mogućnost štrajka je otvorena, štrajkaški odbor je osnovan jer je to zakonska obveza, izjavio je Kutlača.
Većina od oko 116 radnika je na čekanju, a ukoliko se ništa ne promijeni, moguć je izlazak radnika i na pulske ulice, ali i štrajk, kao što je bilo 2010. godine, najavio je Kutlača na konferenciji za novinare održanoj u srijedu ujutro, prije sastanka radnika. Poznato je da TESU već niz godina ima problema s isplatom plaća, iako posla i znanja ima. Kutlača tvrdi da je najveći problem ove tvrtke nerazumijevanje i nebriga njenog vlasnika, države, koja ne zna prepoznati potencijale tvrtke i ne sprečava stvaranje novih socijalnih slučajeva. Upravo suprotno, na primjeru TESU-a jasno je da institucije RH stvaraju socijalne slučajeve, smatra on. Podsjetio je da je TESU vratio stare dugove, no ostao je dug prema Poreznoj upravi koja ovršuje TESU, koji zbog toga nije u stanju isplatiti plaće. U SIKD-u ne osporavaju dug i smatraju da ga treba vratiti, no da bi se to učinilo treba raditi i zaraditi.
- U stilu najvećih lihvara, institucije su prije 4,5 godine izašle ususret TESU-u i stavile u mirovanje, odnosno reprogramirale stare porezne dugove iz doba prijašnje Uprave. Uskočile su i s pozajmicom od 18,5 milijuna kuna. Sve je to izgledalo lijepo, pogotovo ako se ne sagleda šire. Najveći je dio te pozajmice odmah zadržan za potraživanja vlasnika, a sva su potraživanja ukamaćena za nevjerojatnih 12,5 posto, strpljivo čekajući da se "uložena sredstva oplode". Tako je 15,8 milijuna posudbe preraslo u 23,5 milijuna kuna, dok su 4 milijuna poreznog duga porasla na 7,5 milijuna. To je pravi primjer zelenaštva, kaže Kutlača. Prošle je godine ovrhama od TESU-a uzeto gotovo tri milijuna kuna, a upravo toliko iznose neisplaćene plaće, tvrdi pulski sindikalac.
- Da stvar bude gora, ovrhama se blokira račun poduzeća i operativno korištenje priljeva. Kada vide da je račun blokiran, potencijalni novi partneri najčešće odustaju od posla, pa su tako lani izgubljeni ugovori u iznosu od 2,5 milijuna eura. Strašno, ogorčen je Kutlača. Pritom, veli, ne postoji nitko s kime možeš razgovarati, tko je spreman sagledati situaciju i povući prave korake. (Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM IZDANJU OD ČETVRTKA