Radnici Čistoće ne znajući vozili radioaktivni otpad

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Inspekcija Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost (DZRNS) pokrenula je nadzor u KB Dubrava, neslužbeno doznajemo nakon što je na odlagalištu otpada Jakuševac otkriven radioaktivni otpad iz spremišta jedne od triju zagrebačkih bolnica koje koriste opasni materijal.

Nadzor će obuhvatiti KBC Rebro i KB Sestara milosrdnica na drugom kraju Zagreba. Riječ je o molibdenu 99 – radioaktivnom materijalu koji se koristi za generiranje druge radioaktivne smjese, tehnecija, potrebnog za dijagnostičke postupke u nuklearnoj medicini.

Opasnosti za ljude i okoliš ne postoji, potvrdili su jučer iz DZRNS-a nakon našeg upita i napisa u medijima da su radnici "Čistoće" pokupili otpad s lokacije Žuti Brijeg u Dubravi i vozali ga kamionom do odlagališta ne znajući zapravo što voze. Srećom, radnici nisu ozračeni, a onečišćen je bio tek kamion potvrdili su iz Zagrebačkog holdinga i DZRNS-a nakon što se na prisustvo opasnog otpada oglasio alarm na ulazu u odlagalište.

– Pokrenute su radnje kako bi se utvrdila točna lokacija podrijetla otpada. Zavod je još 25. veljače zaprimio dojavu s deponija Prudinec/Jakuševac o povećanoj radioaktivnosti na jednom od kamiona za prijevoz i sakupljanje komunalnog otpada. Inspektor DZRNS-a utvrdio je da je brzina doze zračenja unutar kamiona povećana. Pozvan je ovlašteni stručni tehnički servis koji je izuzeo radioaktivni materijal.

Nakon izuzimanja radioaktivnog materijala, kamion je ponovno provjeren te je utvrđeno da nema povećane radioaktivnosti i kamion je pušten u redovan rad. Temeljem provedenog ispitivanja zaključeno je da ne postoji opasnost po zdravlje radnika i stanovnika pa tako ni stanovnika Jakuševca i okolice – priopćili su iz Zavoda.

Pretpostavlja se da je miješalica kamiona zdrobila ampule s radioaktivnim materijalom koji se potom pomiješao s komunalnim otpadom.

Inače, pronađeni Molibden-99 djelomično se raspada nakon 66 sati. Molibdenske kolone nakon upotrebe trebaju se čuvati u predviđenim prostorima bolnica i tek nakon što se radioaktivnost smanji na propisanu razinu u razdoblju od oko tri mjeseca otpuštaju se iz nadzora i, sukladno hrvatskim i međunarodnim propisima, nakon što se uklone oznake radioaktivnosti, mogu biti zbrinute i kao komunalni otpad, ističu iz Zavoda.

Poznato je da se radioaktivni otpad zbrinjava u kompleksu Instituta Ruđer Bošković što je prethodnih godina izazivalo velike polemike u javnosti. Pojavile su se i sumnje se da je sporni odbačeni materijal zračio jer je netko skinuo zaštitni olovni oklop iz spremnika kraj bolnice, a opasni sadržaj, ne znajući što radi, bacio na pod. Olovo je nepoznatoj osobi najvjerojatnije moglo bilo zanimljivo za preprodaju u staro željezo. (V. VESIĆ/Novi list)


Podijeli: Facebook Twiter