Pariz, London, Barcelona, Rim, Nica, Venecija, Istanbul, Beč, New York, Washington, Amsterdam, Oslo, Berlin, Pečuh i Pula s 15 su poetsko-putopisnih eseja obuhvaćeni u knjizi spisateljice, novinarke i profesorice beogradskog Fakulteta političkih nauka Sanje Domazet pod naslovom "Gradovi", koja je preksinoć u pulskom SKUC-u, u prisustvu autorice i urednice knjige Gordane Milosavljević Stojanović, predstavljena na 8. Festivalu srpske kulture u Istri.
Sanja Domazet u uvodu je kazala da je još kao dijete čula antičku poslovicu "Ne mora se živjeti, ali mora se ploviti".
- To je neminovnost, posebno za nas koji smo zatvoreni na kopnu. Izabrani gradovi imaju pristup moru, rijeci, vodi, rekla je autorica, za koju je putovanje, kao i umjetnost, poništavanje smrti, žudnja za uskrsnućem, dok je pisac pritom ljupki opsjenar, alkemičar čežnje. Ova je knjiga, dodala je, rođena iz ljubavi.
U uvodu je nadahnuto govorila o Puli i sjećanjima na svoje prve dolaske u Pulu zajedno sa svojim ocem šahistom, kao i na filmski festival, pritom evociravši i dolaske Danila Kiša u Pulu, koji je, kaže, u ovdje bio jako zaljubljen, a na jednoj je pulskoj plaži tih godina i izgubio leću.
- Pula je umnogome dio naše poetičke memorije, a dokaz je i NIN-ovom nagradom nagrađen Velikićev roman "Islednik", kazala je. U Veneciji su, podsjetila je, pokopani Josif Brodski, Ezra Pound i Igor Stravinski, dok se kosti manje slavnih, običnih ljudi bacaju u more nakon 12 godina. Pritom je citirala Brodskija ("topografija određuje svijest"), koji je dolazio u Veneciju jer ga je podsjećala na Sankt Peterburg, a u koji se iz političkih razloga nije htio vratiti. U Londonu je, pak, Sanja Domazet pratila kretanje Crnjanskog, a u Španjolskoj nije zaobišla Figueres, rodno mjesto Salvadora Dalija, rekavši da je manje poznato da je Dali radio i crtane filmove.
Urednica knjige Gordana Milosavljević Stojanović, u ime izdavačke kuće Službeni glasnik kazala je da je ovo je jedna od onih knjiga koju držite do kreveta i koju uzimate ne da biste lakše zaspali već da biste proputovali. Nisu ovo turistički tekstovi već putopisi o ličnostima koji su stvarali te gradove, pa tako autorica u Beču piše o Mozartu i Beethovenu; u Nici i o Isadori Duncan koja je u tom gradu nesretno završila; u Barceloni o Salvadoru Daliju i Gaudiju, dok Venecija nije za nju grad ljubavi već grad melankolije koji pokupi ljubav svih ljubavnika. O gradovima piše onako kako je Crnjanski pisao o gradovima, pa tako primjerice u New Yorku, osim o muzejima, piše i o tome gdje je Nikola Tesla hranio golubove.
- Kada hoda gradom, Sanja Domazet se prije svega bavi kulturom. Zato se i Pula našla među ovim svjetskim gradovima, jer Pula odiše kulturom i multikulturalnošću, kazala je urednica knjige, dodavši da je Sanjin jezik svojevrsna poezija odnosno stih u prozi. Njena knjiga "Gradovi" ovih će dana biti predstavljena i u Rovinju, Trsti i Rijeci. (Z. ANGELESKI)