Europski, pa stoga i hrvatski carinski propisi, razlicito tretiraju putnicki od poštanskog prometa, zbog cega se i uvoz robe u putnickoj prtljazi u vrijednosti manjoj od tisucu kuna prilikom ulaska u Hrvatsku ne carini, a poštanski da, sažetak je odgovora Carinske uprave na upit da pojasni zbog cega se carina i PDV placaju na robu narucenu iz inozemstva poštom, ali ne i na istu tu robu uvezenu u osobnoj prtljazi.
Od 1. sijecnja u Hrvatsku se u osobnoj prtljazi može unijeti roba u vrijednosti do tisucu kuna, za razliku od dotadašnjih 300 kuna, dok se u poštanskom prometu carine oslobadaju samo pošiljke u vrijednosti do 160 kuna i pokloni koje fizicke osobe šalju fizickim osobama u Hrvatsku, a cija vrijednost ne prelazi 300 kuna.
Kako odgovaraju u Carinskoj upravi, oduvijek se u europskoj carinskoj regulativi u poštanskom prometu od placanja uvoznih davanja oslobadaju samo besplatne pošiljke koje primateljima šalju fizicke osobe iz trecih zemalja. EU u svojim propisima odreduje da se u slucaju poštanskih pošiljki oslobodenje odnosi na darove do maksimalne vrijednosti 45 eura, te je iznos od 300 kuna, naveden u hrvatskim propisima, potpuno uskladen s pravnom stecevinom EU-a.
Što se tice putnickog prekogranicnog prometa, navode iz Carinske uprave, prema istom propisu EU-a, vrijednost predmeta na koje se primjenjuju olakšice iznosila je do 2009. 175, a potom 300 eura, te je, izvršavajuci svoje obveze uskladenja carinskih propisa, i u Hrvatskoj vrijednost predmeta koji se oslobadaju od placanja carine i PDV-a u putnickom prometu povecana s prijašnjih 300 na tisucu kuna.
Istovremeno je, navode, uveden institut robe zanemarive vrijednosti, koji u praksi poštanskog prometa znaci da se od 1. sijecnja ove godine primjenjuje oslobodenje od placanja carine i PDV-a na sve pošiljke (dakle i na narucenu, kupljenu robu) do vrijednosti 160 kuna. Europska zajednica od ranije ima ovaj institut u odnosu na carinske i porezne propise, a on iznosi 22 eura.