Pusić: Nek' se Srbija žali UN-u, ne Hrvatskoj

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Presuda generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču nedvojbeno je utvrdila da su oni nevini, ali u njoj ne stoji da nije bilo zločina i da zločini nisu počinjeni s obje strane te će ih Hrvatska nastaviti procesuirati, izjavila je u četvrtak u Dublinu prva potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.

Pusić je u govoru na Ministarskom sastanku OESS-a rekla da je Hrvatska surađivala s Haškim sudom, slijedeći institucionalnu proceduru, i ocijenila da je presuda generalima rezultat te procedure, priopćilo je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP). 

"Ako naši susjedi ili bilo tko drugi imaju primjedbi na presude ICTY-a, to ne može i ne treba biti usmjereno prema Hrvatskoj, već prema UN i Vijeću sigurnosti", istaknula je šefica hrvatske diplomacije. 

"Mi želimo dobre odnose u regiji, na tome ćemo i dalje raditi i poštivanje međunarodnih pravosudnih institucija i procedura mora biti doprinos, a ne smetnja takvoj suradnji" dodala je Pusić.

Pusić se neformalno u četvrtak u Dublinu sastala sa srbijanskim ministrom vanjskih poslova Ivanom Mrkićem i poručila mu da prigovore na rad Haškog suda Srbija treba uputiti UN-u kao osnivaču suda, a ne Hrvatskoj.

Iako za petak imaju zakazan službeni sastanak, dvoje ministara sastalo se u četvrtak na marginama Ministarskog vijeća OESS-a i razgovaralo o nastavku suradnje i obnovi bilateralnih odnosa uzdrmanih nedavnim presudama Haškog suda, priopćilo je hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP).

"Što se nas tiče, Hrvatska je za svoje napredovanje prema Uniji imala punu suradnju s Tribunalom kao nezaobilazan uvjet, konkretan slučaj trajao je 7 i pol godina. Surađivali smo u punom smislu, a ovo je rezultat poštivanja međunarodnih institucija i smatramo da, ukoliko naši susjedi, s kojima smo zainteresirani imati dobre odnose, imaju kakve prigovore u tom pravcu, oni ne mogu biti upućeni Hrvatskoj, već Vijeću sigurnosti i UN-u kao osnivačima Haškog tribunala", rekla je Pusić odgovarajući na pitanja novinara nakon sastanka s Mrkićem. 

Šefica hrvatske diplomacije je u Dublinu također razgovarala s ministrom vanjskih poslova BiH Zlatkom Lagumdžijom koji je najavio da bi se 19. prosinca u Bruxellesu trebao održati sastanak na kojem bi se na tehničkom nivou zatvorila otvorena pitanja između dviju zemalja - granični prijelazi, tzv. BIP-ovi i pitanje prolaza kroz Neum, odnosno luka Ploče. 

"Nadamo se da će naša povjerenstva napraviti pomak kako bi u ovih pola godine imali riješeno pitanje graničnih prijelaza, prolaska kroz Neum te kako bi grad Dubrovnik, sa svojim zaleđem, bio zaista integriran u EU u punom komunikacijskom smislu, na najednostavniji mogući način", rekao je Lagumdžija dodajući i kako bi sva roba koja kroz luku Ploče ide u BiH trebala imati slobodan prolaz. 

Vezano za Pelješki most, Lagumdžija je podsjetio da Europska komisija o tome projektu treba napraviti elaborat, a mišljenja dati predstavnici Hrvatske i BiH te zaključio kako to pitanje ostavlja struci, navodi se u priopćenju. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter