Pusić i Kajzer parafirali Memorandum o LB

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Prva potpredsjednica hrvatske vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić i državni tajnik u Kabinetu slovenskog premijera Tone Kajzer parafirali su u četvrtak u Zagrebu Memorandum o suglasnosti između vlade Republike Hrvatske i vlade Republike Slovenije kojim se rješava pitanje Ljubljanske banke i otvara put ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora u Sloveniji, priopćeno je iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova.

Memorandum predviđa rješavanje spornog pitanja Ljubljanske banke te omogućava da proces ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora u Sloveniji započne odmah. Hrvatska vlada će na sjednici u četvrtak razmotriti parafirani memorandum. Memorandum bi trebali idućih dana potpisati premijeri Hrvatske i Slovenije. Slovenija je jedina zemlja EU-a koja još nije započela proces ratifikacije, a uz nju još četiri zemlje nisu dovršile postupak ratifikacije. Hrvatska bi 1. srpnja trebala postati stalna članica EU-a.

Hrvatski premijer Zoran Milanović izjavio je u četvrtak u Zagrebu da za Hrvatsku nema nikakve štete od potpisivanja memoranduma sa Slovenijom na temelju kojega će se pitanje Ljubljanske banke rješavati u sklopu pregovora o sukcesiji, dok će Hrvatska osigurati zastoj sporova vezanih uz prenesenu štednju koje su banke pokrenule pred domaćim sudovima.

Milanović je to rekao na konferenciji za novinare nakon sjednice vlade, odgovarajući na pitanje je li parafirani dokument štetan za Hrvatsku, s obzirom na činjenicu da je Slovenija čitavo vrijeme tražila upravo da se pitanje Ljubljanske banke rješava u okviru sukcesije. "Nema nikakve štete. Zastoj je institut koji u našem procesnom pravu traje ograničeno. Međutim, ovo radimo u dobroj vjeri. Probat ćemo pregovarati najbolje što možemo. U ovih 20 godina nismo bili pretjerano uspješni, a vidjet ćemo što možemo napraviti u okviru pregovora o sukcesiji. Činjenica je da i jedna i druga strana prepoznaju da taj problem postoji, da nekakav dug postoji. Vidjet ćemo", rekao je Milanović.

Naglasio je da Hrvatska ne misli izigrati ono što potpiše, barem dok je on na čelu vlade, te ponovio da će u ponedjeljak ujutro u Mokricama potpisati memorandum sa slovenskim kolegom Janezom Janšom. "I jedna i druga strana nešto dobivaju. Smatram da ovo sve skupa nije trebalo, jer ne vidim kakve su opasnosti za Sloveniju u sudskim postupcima, ali to je politička činjenica, njihov parlament je imao određene zahtjeve. Na kraju smo postigli određeni kompromis, koji je bilo moguće postići i ranije da je bilo dobre volje. Kad je dobra volja došla, kad je i slovenska politička javnost to prepoznala kao važno pitanje, onda je sve išlo lakše", rekao je premijer, podsjetivši da se Slovenija u memorandumu obvezuje na pokretanje postupka ratifikacije hrvatskog pristupnog sporazuma s EU.

Slovenski premijer Janez Janša potvrdio je u četvrtak na konferenciji za novinare da je slovenska vlada potvrdila memorandum vlada Slovenije i Hrvatske koji se odnosi na pitanje Ljubljanske banke i postupak ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora u slovenskom parlamentu koji će, prema procjenama, biti okončan u roku od oko mjesec dana.

"Slovenska vlada danas je potvrdila memorandum, odnosno sporazum dviju vlada kojim se pitanje u hrvatski javni dug preuzetih deviznih depozita bivše Ljubljanske banke Zagreb ponovo vraća u okvir rješavanja prema sukcesijskom sporazumu sljednica bivše Jugoslavije", rekao je Janša.  Dodao je da sporazum, koji će u ponedjeljak u Mokricama potpisati s hrvatskim premijerom Zoranom Milanovićem, predviđa da se zaustave svi postupci pred hrvatskim sudovima protiv Ljubljanske banke i da se ne otvaraju novi.

Janša je rekao da je Slovenija sporazumom postigla ono što je bio njen interes, a to je da se pitanje Ljubljanske banke vrati u okvir sukcesijskih pregovora, dok je Hrvatska postigla da u Sloveniji bude što prije završen postupak ratifikacije njenog pristupnog ugovora s Europskom unijom.

Slovenska vlada će nakon potpisivanja sporazuma u ponedjeljak tijekom tjedna sporazum sama i ratificirati, vjerojatno u srijedu, za što je ovlaštena jer nije potrebna ratifikacija u parlamentu. Istoga dana slovenska vlada poslala bi u proceduru u parlament prijedlog zakona o ratifikaciji hrvatskog pristupnog ugovora s Europskom unijom.

Budući da oko ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora sada postoji visok stupanj suglasnosti stranaka u parlamentu, Janša je iznio očekivanje da cijeli postupak ratifikacije može trajati oko mjesec dana i da je realno očekivati da će slovenski parlament idućeg mjeseca hrvatski pristupni sporazum konačno ratificirati.

Postupak će početi odmah nakon što slovenska vlada ratificira memorandum o Ljubljanskoj banci, a ratifikacija pristupnog ugovora u slovenskom  parlamentu bit će završena kad slovenska vlada dobije diplomatsku notifikaciju da je sporazum o Ljubljanskoj banci ratificiran i u Hrvatskoj, rekao je Janša na konferenciji za novinare.

Na pitanje kada bi moglo doći do konačnog rješenja pitanja deviznih depozita Ljubljanske banke s obzirom da tekst memoranduma govori da se sudski postupci protiv Ljubljanske banke zaustavljaju do postizanja konačnog rješenja koje se očekuje u okviru sukcesije, Janša je rekao da to može trajati nekoliko godina, ali ne i vječno, jer praksa kod rješavanja sukcesijskih pitanja pokazuje da države sljednice lakše rješavaju pitanja koja su vezana na materijalna sredstva sukcesije nego na neka druga pitanja, kao što su granična.

Europska komisija pozdravila je u četvrtak dogovor između Hrvatske i Slovenije o rješavanju pitanja Ljubljanske banke i na tome čestitala objema zemljama, izjavio je glasnogovornik za proširenje Peter Stano. Povjerenik Štefan Fuele smatra to dobrim dogovorom za obje zemlje i dobrim dogovorom za proširenje. To je također dobar primjer kako zajednički napori u dobrosusjedskim odnosima donose korist objema zemljama i pružaju osnovu za rješavanje otvorenih pitanja. Dogovor o rješavanju pitanja Ljubljanske banke kulminacija je napora obiju strana i čestitamo Hrvatskoj i Sloveniji na njihovoj spremnosti i odlučnosti da se to pitanje riješi te se veselimo formalnom usvajanju dogovora u ponedjeljak", rekao je Stano. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter