Nekoliko prvih dimova cigarete može u roku od 15 minuta do pola sata prouzrociti genetska oštecenja povezana s karcinomom, pokazala je americka studija.
Americki znanstvenici su izjavili da je ucinak toliko brz da je jednak ubrizgavanju tvari izravno u krvotok, što je, kako se navodi u studiji, jasno upozorenje pušacima.
Ovo je prva studija provedena na ljudima da bi se utvrdilo kako tvari u duhanu uzrokuju oštecenje DNK, a objavljena je u casopisu Chemical Research in Toxicology koje izdaje Americko kemijsko društvo.
U studiji je sudjelovalo 12 pušaca, a znanstvenici su istraživali djelovanje policiklickih aromatskih ugljikovodika (PAH) koji nastaju za vrijeme izgaranja duhana, drva ili ugljena, a može ih se naci i u mesu pecenom na roštilju.
Posebno su pratili kemijski spoj fenantren u krvi pušaca i vidjeli su da stvara otrovnu tvar za koju se zna da izaziva mutacije DNK koje mogu prouzrociti rak.
Pušaci su razvili maksimalne razine te tvari u vremenskom roku koji je iznenadio i znanstvenike: samo 15 do 30 minuta nakon što su sudionici studije popušili cigaretu, navodi se u studiji.
"Ovi rezultati trebali bi poslužiti kao jasno upozorenje onima koji namjeravaju poceti pušiti", rekao je voditelj istraživanja Stephen Hecht.
Od karcinoma pluca svakoga dana umire oko 3.000 ljudi širom svijeta, a 90 posto tih smrti uzrokovanih rakom pluca pripisuje se pušenju.