Pulski sud u 3 mjeseca zaprimio 791 ovrhu

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Hrvatska udruga javnih ovršitelja prozvala je u cetvrtak Ministarstvo pravosuda da laže hrvatskoj javnosti i Europskoj uniji kada, u korist svojih najava o ukidanju javnih ovršitelja, tvrdi da bi ta služba postupak ovrhe dodatno produžila i poskupila, a resornog ministra Orsata Miljenica prozvala je za sukob interesa, odnosno da javne ovršitelje želi ukinuti kako bi ovršne predmete i dalje radio i na njima zaradivao njegov odvjetnicki ured.

Osvrcuci se na nedavne ministrove najave o ukidanju javnih ovršitelja, koji su s radom trebali poceti 1. srpnja, javni ovršitelji su odbacili i lažima nazvali njegove tvrdnje da analiza provedbe ovrha u 2011. i broja ovršnih postupaka na sudovima pokazuje da bi se uvodenjem javnih ovršitelja postupak ovrhe dodatno produžio, troškovi porasli, a ucinkovitost smanjila.

To su argumentirali svojim podacima po kojima je na dan 29. veljace neriješenih ovršnih predmeta na sudovima bilo 89.886, za razliku od službene statistike po kojima je taj broj 37.899, iz cega ovršitelji zakljucuju da Ministarstvo prikriva stare predmete.

Potvrdu te tvrdnje predsjednik Udruge Darko Graf nalazi u podatku Ministarstva pravosuda da pulski Opcinski sud nema zaostataka u ovršnim predmetima, iako je, tvrdi, stvarno stanje da je taj sud krajem prošle godine imao 2.266 neriješenih predmeta iz predvidene nadležnosti javnih ovršitelja, a da je od pocetka ove godine do 21. ožujka zaprimio 791 novi ovršni predmet.

Da je neistinita ocjena Ministarstva kako nema potrebe za javnoovršiteljskom službom, Graf vidi i u tvrdnji Ministarstva da zaostataka nema ni zagrebacki Opcinski gradanski sud, najveci sud u državi, iako je, naglasio je, krajem 2011. imao 29.622 neriješena ovršna predmeta.

Potpredsjednik Udruge Vedran Vidmar takoder je istaknuo da je neistina kako bi uvodenje javnih ovršitelja poskupilo postupak ovrhe. Kao primjer naveo je da bi sudska ovrha na tražbinu od 1.000 kuna neplacenog racuna za mobitel koštala 2.631 kunu, a javnoovršiteljska 2.433 kune. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter