Najave da će inspekcija rada započeti s pojačanim nadzorom žena koje "na crno" čuvaju djecu, budući da je prošla godina dana od stupanja na snagu Zakona o dadiljama, a koji je trebao legalizirati ovu djelatnost, pokazale su da se brojni problemi vezani uz ovu djelatnost ipak nisu riješili. Zbog raznih nelogičnosti koje su se u međuvremenu pojavile, dosad su u Hrvatskoj samo tri dadilje aktivirale svoj obrt - po jedna u Vrbovcu, Jastrebarskom i Koprivnici, a prema najavama, to će od idućeg tjedna učiniti njih još tri.
Naime, u početku je sve bilo lijepo zamišljeno: država je donošenjem zakona trebala pružiti mogućnost ženama koje čuvaju djecu da se obrazuju te svoj posao legaliziraju. Njih su, kako se u početku zamišljalo, u tom procesu trebali voditi obiteljski centri koji su trebali voditi i takozvani Registar dadilja, ali i njihovo stručno usavršavanje te provoditi, uz druge službe, i stručni nadzor na njihovim radom. No, obiteljski centri su u međuvremenu stavljeni pod "kapu" centara za socijalnu skrb, a "zapelo" je i s praksom koju dadilje, po zakonu, trebaju odraditi.
Iz bivšeg pulskog Obiteljskog centra, koji se sada vodi kao podružnica Centra za socijalnu skrb, od pravnice Jelene Pereša doznajemo da je upita za otvaranjem ove djelatnosti bilo dosta, no samo usmenih te oni nisu konkretizirani, odnosno još nitko nije podnio zahtjev za otvaranjem obrta za dadilje. Smatra da je za to kriva "nesigurna računica".
- Žene se boje da će na kraju biti u minusu jer se ipak trebaju upustiti u otvaranje obrta, udovoljiti traženim tehničkim uvjetima, a na kraju ne znaju hoće li ekonomska cijena, bez sufinanciranja lokalne uprave, roditeljima biti prihvatljiva i hoće li imati dovoljan broj djece da bi opstale na tržištu, pojašnjava Pereša i dodaje da valja imati na umu kako Grad Pula ima veliki obuhvat djece u jaslicama i vrtićima, iako je ovdje riječ o drugoj vrsti usluge.
- Ljudi često krivo percipiraju ove dvije stvari. Dadilje nisu ni jaslice ni vrtić, to je usluga koja se može dobiti po potrebi, u svome domu ili u domu dadilje, kada i koliko roditeljima treba, pojašnjava Pereša. (Piše Borka PETROVIĆ)
VIŠE O OVOJ TEMI ČITAJTE U TISKANOM IZDANJU.