Povijesni rezultat za Hrvatsku ostvarila je 6. kolovoza 32-godišnja Puljanka Lea Ikić, članica medulinskog Ronilačko-sportskog kluba Mladost, na Svjetskom prvenstvu u podvodnoj orijentaciji u sklopu CMAS igara u Kazanu u Rusiji. U disciplini Star osvojila je drugo mjesto. Hrvatska je nastupila u apneji, plivanju perajama i podvodnoj orijentaciji. Iz RSK-a Mladost u podvodnoj su orijentaciji nastupile Tijana Pavelić i Lea. Po disciplini je nastupalo oko 30 natjecatelja iz 15 zemalja.
- Ovo je definitivno moj najveći rezultat i uistinu ga nisam očekivala. Nadali smo se boljem rezultatu u disciplini u paru, ali u pojedinačnoj nikako. Još danas ne mogu vjerovati. Ovo je povijesni rezultat za Hrvatsku jer nikad nitko nije osvojio medalju u podvodnoj orijentaciji na svjetskoj i europskoj razini, dok je u Jugoslaviji bilo dobrih rezultata jedino na svjetskom prvenstvu, ali u grupnoj disciplini. Na jezeru je bila jako loša vidljivost što nam je ustvari išlo na ruku jer mi, nažalost, nismo brzi kao ostali natjecatelji jer nemamo bazen i ne možemo ni biti toliko istrenirani, ali smo jako precizni i ide nam orijentacija pa se zbog slabe vidljivosti moglo doći do ovakvog rezultata. Bila sam prva skoro do samog kraja, ali Ljudmila Šumilova iz Kazahstana se natjecala zadnja i osvojila prvo mjesto, kaže Lea.
Rezultat bi joj trebao donijeti prvu kategoriju Olimpijskog odbora te ulazak u program četverogodišnjeg stipendiranja Saveza sportova Istarske županije. Studira u Splitu, na specijalističkom diplomskom studiju plivanja koji traje dva semestra i upisuje se nakon završenog trogodišnjeg studija. Po završetku bit će trener specijalist plivanja.
Zašto članovi RSK-a Mladost vole ići na natjecanja koja ne zahtijevaju put avionom, otkriva nam Lea kroz smijeh. Nije riječ o strahu od letenja već…
- Peraje nosimo u avion, makar nas izbacili, i onda nastane strka jer nam obično to ne žele dopustiti, ali onda mi počnemo s pitanjima tko će to nama platiti ako se oštete ili nestanu jer jedna peraja košta do 600 eura i vrlo su krhke. S bocama isto nastaju cijeli problemi. Kad smo se vraćali iz Kazana, nisu nam htjeli uzeti boce u avion jer nisu vjerovali da su prazne, pa su me odveli skroz u skladište do torbi gdje sam im morala sve živo pokazati, gdje je na bocama open, gdje je closed…, priča nam Lea.
S običnim plivanjem je počela s 11 godina, zbog njega se i preselila u Zagreb jer Pula nema bazen i samim time ni uvjeta za ozbiljno treniranje. U Zagrebu je završila srednju školu za fizioterapeutskog tehničara, te studij Radne terapije. Plivala je za Hrvatski akademski plivački klub Mladost i plivački klub Medveščak. Sada je zaposlena u Ustanovi za zdravstvenu njegu u kući Zlatne ruke u Puli. (Piše Tatjana GRBIĆ; fotografije iz albuma Lee Ikić)
VIŠE U TISKANOM IZDANJU.