Dvadestdevetogodišnji Puljanin priveden je jučer u pritvorsku jedinicu PU istarske zbog osnovane sumnje da je ukrao više od pola kilometra stare pruge Kanfanar - Rovinj!
Osim što je doslovno skinuo šine sa pruge u namjeri da na tome zaradi u otpadu, ukrao je i tzv. kolosiječni pribor. Rovinjska policija sumnjiči ga da je krađu počinio od polovine listopada do 16. studenoga, a sa sobom je odnio točno 510 metara starih tračnica na štetu Hrvatskih željeznica Infrastrukture iz Zagreba. Materijalna šteta koju je počinio toj tvrtki iznosi oko osam tisuća kuna.
Stara željeznička pruga koja je nekada vodila prema Rovinju sustavno nestaje te je gotovo prava sreća pronaći njezine dijelove po šumovitom predjelu od Valalte do Rovinjskog Sela. Na oko tri kilometra od Valalte, po bijelom putu prema Rovinjskom Selu pronašli smo prve tragove pruge i dio koji je prema svemu sudeći zadnji pokraden, ako je suditi po svježem rezu na tračnici. Upravo na mjestu koje smo fotografirali nedostaje oko stotinjak metara pruge.
U najbližoj okolici nema niti jedne kuće, što uvelike olakšava posao lopovima koji mogu nesmetano "raditi" - noću i danju. Puteljak koji vodi do pruge nije asfaltiran, ali se njime može lako prometovati jer je dovoljno širok i ugažen.
Mještani okolnih naselja o krađi ne znaju ništa, a kada smo ih i pitali što o tome misle rekli su nam da uopće nije čudno da se to događa budući da se pruga ne koristi i nije zaštićena, pa je željezo dostupno svima. Bilo im je čudno da je policija uopće nekoga uhvatila zbog krađe tračnica.
Od Martine Elizabete Lovrić iz ureda za odnose s javnošću Hrvatskih željeznica Infrastrukture doznajemo da su na istarskim željezničkim pravcima veći problem krađe bakrene žice, kojih je ove godine bilo više od 60.
- Pruga Kanfanar - Rovinj zatvorena je za promet 1966. godine. Ove godine je na istarskom području bilo više od 60 krađa bakrene žice i to najviše na dionicama Pula - Vodnjan i Vodnjan - Kanfanar. Krađe su učestalije nego prijašnjih godina, a u pojedinim slučajevima ukradene su velike količine bakrene žice, što ranijih godina nije bio slučaj. Financijske štete su velike, ne samo direktne štete zbog krađe bakrene žice i sanacije nastalih oštećenja, već i zbog ometanja prometa.
Najviše otkrivenih počinitelja je sa područja Pazina, izjavila nam je Lovrić. Lovrić je kazala da je suradnja s istarskom policijom dobra i da se kod veće učestalosti krađa organiziraju radni sastanci koji imaju za cilj rješavanje slučaja. (Napisao i snimio Mateo SARDELIN)
Otkupljivači sekundarnih sirovina uvijek na oprezu
Miljenko Cukon, voditelj pulske podružnice Metisa kazao nam je da se pokušaji prodaje ukradenih sekundarnih sirovina konstantno događaju, te da se po tom pitanju do sada nije ništa promijenilo. Upravo zbog toga uvijek su na oprezu. Naime, kod otkupa bakra potrebno je priložiti osobne dokumente, a već kod prvih naznaka da se radi o sumnjivim poslovima poziva se policija. Cukon je napomenuo da kradljivci rijetko pokušaju "utopiti" ukradenu robu kod službenog otkupljivača, već će otići kod posrednika koji bez pitanja plaćaju, a potom istu robu šalju za Zagreb ili izvan Hrvatske.