Puli hitno treba veći azil za životinje

Azil na Kaštijunu ima tek 11 boksova (D. MEMEDOVIĆ/arhiva)
Azil na Kaštijunu ima tek 11 boksova (D. MEMEDOVIĆ/arhiva)

U povodu Svjetskog dana životinja danas je u pulskoj Čitaonici Kluba umirovljenika održana tribina kojoj je cilj bio podizanje svijesti građana o pravima životinja, ali i ukazivanje na hitnu potrebu otvaranja azila za napuštene životinje, kojih ima mnogo, a trenutno se zbrinjavaju ponajviše u privatnim domovima volontera ili ljudi velikog srca.

Na tribini su se okupili svi oni koji su stvarno uključeni u brigu o životinjama ili njihovim pravima - volonteri i Svjetlana Prodanović, predsjednica udruge Ruka šapi, veterinarska inspektorica Lovorka Tomičić, vlasnica veterinarske ambulante Andrea Faggian Matić, predstavnica veterinarske ambulante Hajster te predstavnik Grada Pule Vinko Knez.

- Najveći je problem nedostatak azila za napuštene ili zlostavljane životinje. Trenutno se o 120 napuštenih životinja naše udruge brine na volonterskoj bazi, u privatnim domovima, rekla je Prodanović. Istaknula je da iz proračuna dobiju tek 22 tisuće kuna, a ostale troškove pokrivaju iz svog džepa ili donacija. Predloženo je stoga da azil eventualno ustroji Grad Pula, a brigu o životinjama bi preuzela udruga i mnogobrojni volonteri.

Tomičić je pak rekla da veterinarska inspekcija mjesečno dobije barem jednu prijavu o kršenju prava životinja. Pojasnila je proceduru koja slijedi, ali i istaknula da nažalost mnoge prijave ili slučajevi ostaju neriješeni, poput trovanja mačaka ili pasa.

- Onaj tko truje i zlostavlja životinje očito nije svjestan što čini niti koliko otrovana ili zlostavljana životinja pati. Taj je otrov opasan i za ljude, posebno djecu. Vrlo je važno stoga da podizanje svijesti o zaštiti i pravima životinja počne od malih nogu, u vrtićima i školama, rekla je Tomičić.

Bilo je riječi i o važnosti sterilizacije, prvenstveno mačaka. Ruka šapi je primjerice samo ove godine sterilizirala ili kastrirala 162 životinje i na razne veterinarske usluge lani potrošila oko 80 tisuća kuna. Vinko Knez sugerirao je stoga da se gradonačelniku Borisu Miletiću predloži da se Grad Pula iznova uključi u sufinanciranje sterilizacije ili kastracije napuštenih, zlostavljanih ili udomljenih životinja.

Otvoreno je i pitanje držanja opasnih pasa - jedna od sudionica tribine rekla je da se na Vidikovcu pojavio "trend" u kojem puno mladih ima pse pasmine pit bull ili staford. Najgore od svega je što, rekla je, huškaju takve pse na druge pse. Tomičić je pojasnila da takve slučajeve, ali i sve one koji se tiču zlostavljanja ili kršenja prava životinja obavezno treba pisano prijaviti veterinarskoj inspekciji te navesti što više podataka.

Veterinarskoj stanici ponovno novac za premali azil

Jedan od prijedloga na tribini bio je da Grad za azil ustupi neku nekretninu, jer ih mnogo stoji neiskorišteno. Usto, Grad za azil izdvaja čak 250 tisuća kuna. Taj novac trenutno ide Veterinarskoj stanici Pula, koja ima tek 11 boksova za smještaj životinja. Iako se svi slažu da je mjesta premalo u odnosu na potrebe, Veterinarska stanica ponovno je izabrana na natječaju za dodjelu proračunskih sredstava.

- Žalosno je što je razlika od 4.000 kuna godišnje presudila za dodjelu sredstava za azil bez obzira što smo mi imali odlične projekte i daleko primjereniji i brojniji smještaj za napuštene životinje, rekla je Faggian Matić. Dodala je da bi se oni posvetili i edukaciji šire zajednice o zaštiti i pravima životinja. No, to očito nije bilo dovoljno. Knez, kao predstavnik Grada Pule, rekao je da je nažalost pravilo svih natječaja da se odabere jeftinija varijanta. Faggian Matić najavila je da će njezina ambulanta cijeli mjesec imati popuste na sterilizaciju i kastraciju, a dodala je i da će za 10-ak dana jedna osiguravajuća kuća početi sa sklapanjem polica osiguranja koje će pokrivati veterinarske intervencije. (piše N. SOFTIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter