Pula će do kraja desetljeća dobiti 30,6 milijuna eura iz europskih fondova za financiranje projekata u tzv. urbanoj aglomeraciji. Uz Zagreb, Osijek, Split, Rijeku, Zadar i Slavonski Brod, Pula se uvrstila u sedam hrvatskih gradova koje se smatra nositeljima razvoja na širem području. Svi ti gradovi moći će zajedno iskoristiti 345 milijuna eura iz triju europskih fondova, u sklopu "mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja" (ITU mehanizam). Odluku o tome u utorak je predstavnicima gradova uručio Tomislav Tolušić, ministar regionalnog razvoja i fondova EU-a.
Ubrzanje projekata
- Radi se o obliku decentralizacije sredstava iz fondova EU-a za naše gradove i općine, koji spadaju u sedam urbanih aglomeracija. Kakve će aktivnosti poduzeti, to ovisi o strategijama razvoja tih sedam područja. Ona će istodobno biti pokretači razvoja cijele Hrvatske - rekao je ministar Tolušić na prigodnoj svečanosti.
Od 30,6 milijuna eura, namijenjenih za Pulu, koristi će imati i okolni gradovi i općine koji su ušli u šire urbano područje. To su Grad Vodnjan te općine Medulin, Marčana, Ližnjan, Svetvinčenat i Barban.
- Kroz ITU mehanizam i indikativan iznos od 30,6 milijuna eura dobili smo mogućnost financiranja urbanog sektora, a ta značajna financijska sredstva planiramo usmjeriti u čitav set konkretnih zajedničkih projekata. Intencija nam je realizirati projekte poput, primjerice, jačanja lokalnog javnog prijevoza s punionicom za plin, korištenja kulturne baštine u funkciji turizma, a posebno je važno putem ovog mehanizma napuštene vojne objekte koji danas nikome ne služe staviti u funkciju razvoja gospodarstva, rekao nam je pulski gradonačelnik Boris Miletić nakon svečanosti u Ministarstvu regionalnog razvoja i EU-fondova.
- Od samog početka ozbiljno smo pristupili kandidaturi i u relativno kratko vrijeme odradili smo zbilja velik posao. Želio bih se zahvaliti svim gradonačelnicima i načelnicima koji su se priključili projektu. Zahvaljujući našoj odličnoj suradnji ostvarili smo ovaj značajan rezultat i drago mi je da je naša kandidatura bila među najbolje ocijenjenima. Smatram da će ovaj novi instrument Europske unije u značajnoj mjeri povećati društveni standard i kvalitetu života na širem području Pule, zaključio je Miletić.
Novo zajedništvo
U prvoj varijanti, novac iz fondova EU-a trebala su koristiti četiri najveća grada u Hrvatskoj, ali je - prema Tolušićevim riječima - odlučeno da se uključe Slavonski Brod, Zadar i Pula. Tako će Zagreb dobiti 91,9 milijuna eura, Split 62,8, Osijek 44,1, Zadar 35,3, Slavonski Brod 31, a Rijeka 49,6 milijuna eura, kazao je ministar. Spomenutih za Rijeku bespovratan je novac iz fondova EU-a, ali će korisnici morati priložiti 25 posto vlastitoga novca.
Gradovi mogu novac koristiti za poboljšanje poduzetničkog okruženja i strukovnog obrazovanja, za energetsku učinkovitost i obnovu napuštenih industrijskih objekata, za kulturne objekte, poboljšanje javnog prijevoza i za borbu protiv siromaštva. (D. PALIBRK, G. ROJNIĆ)