Pula na listi UNESCO-a kao ratna luka

(N. LAZAREVIĆ)
(N. LAZAREVIĆ)

Ovih dana u Puli je boravio ravnatelj vojnog muzeja MORH-a Mario Werhas te pritom obišao nekoliko lokaliteta koji su interesantni muzeju. U razgovoru u Domu hrvatskih branitelja saznali smo da se, između ostalog, susreo i sa Sergiom Gobbom, vlasnikom novigradske galerije "Gallerion" u kojoj ima izloženu zbirku oružja iz vremena Austro-Ugarske do Domovinskog rata.

Planiraju, naime, zajednički tu zbirku preseliti u Pulu i ovdje, u jednoj od tvrđava, možda i onoj Marie Luise na Muzilu, otvoriti vojno-pomorski odjel Hrvatskog vojnog muzeja.

- Na žalost, vi u Puli i ne znate koliko bogatstvo imate na području grada koji je nekada bio ratna luka. Primjerice, u Puli ima 29 većih i više od sto manjih utvrda i svaka je pravo arhitektonsko djelo.

Stoga sam krajem prošle godine ovdje predvodio i eksperte iz UNESCO-a koji su razgledavali Pulu s namjerom da cijeli grad, kao kompleks, stave na listu UNESCO-a kao ratnu luku.

Dakle, cijeli sustav koji je nekad bio u funkciji i grada i vojske, stavio bi se pod zaštitu, a ne, kao što je uglavnom praksa, tek pojedine utvrde ili dijelove bedema, rekao nam je Werhas.

Werhas dodaje da je i sam svjestan da je to ogroman posao, jer su eksperti UNESCO-a naveli koje bi predradnje trebalo učini, koje preduvjete ispuniti i što je sve od papirologije potrebno napraviti.

- Malo je vjerojatno da to jedinica lokalne samouprave može sama. Doduše, Grad Pula bi mogao oformiti poseban odjel i zaposliti ljude koji će raditi samo na tome dok se taj veliki i važan projekt ne realizira, ili bi se moglo, primjerice, taj projekt kandidirati za EU-fondove.

Tako je za projekt obnove tvrđave u Slavonskom Brodu angažirana privatna tvrtka iz Zagreba koja im je odradila cijelu papirologiju i za to uzela određeni postotak, ali tek kada je projekt prošao. Uvjeren sam da bi se to moglo primijeniti i za ovaj projekt stavljanja Pule pod zaštitu UNESCO-a.

Pritom je važno reći da, osim ekonomske i sociološke podloge, treba osmisliti i obogaćivanje namjene samog prostora. Tako su za tvrđavu u Slavonskom Brodu osmislili da će u dijelu biti vrtić, u drugom dijelu starački dom, a to je ujedno i način da se cijeli taj kompleks valorizira.

Tako bi moglo biti i s pulskim vojnim kompleksima koji inače sustavno propadaju, ustvrdio je Werhas. (S. ZRINIĆ TERLEVIĆ)

CIJELI TEKST PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU.


Podijeli: Facebook Twiter