Prvi u svijetu na frekvenciji Zemlje

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Festival Melodije Istre i Kvarnera u srijedu je na Botelu Marina još jednom dokazao da je drugačiji od drugih. Da ne miruje. Iako će "zapjevati" tek u lipnju 2017. godine, već je u listopadu predstavio brojne novitete kojima će obradovati fanove u sljedećem izdanju te aktivnosti kojima će se baviti u periodu do idućeg "nastupa".

Prva i zasigurno jedinstvena vijest je ta da MIK postaje prvi festival u svijetu koji će se snimati na frekvenciji od 432Hz - prirodnoj frekvenciji Zemlje. Onoj na kojoj su stvarali drevni narodi, ali i velikani poput Verdija, Mozarta i ostalih.

- Krajem 19. stoljeća, uz veliko protivljenje glazbenika, standard se sa spomenute frekvencije pomaknuo na 440Hz te je on i danas na snazi, bez obzira na to što odudara od prirodne frekvencije koja stvara osjećaj ugode i potpuni doživljaj za ljudsko uho. MIK je uvijek pomicao tehnološke granice (prvi interkontinentalni  ISDN prijenos festivala, prva e-monografija na svijetu...) te će tako biti i sada, a sve s ciljem da ljubitelji festivala, slušatelji i publika dožive glazbu na najbolji mogući način. Nakon manifestacija koje promiču zdrav život kroz glazbeni izričaj te jedinstvene manifestacije posvećene Verdiju, MIK tako postaje prvi festival u svijetu koji će frekvenciju od 432Hz postaviti kao svoj standard - kazao je direktor Festivala Andrej Baša.

Ognjišće

Druga novost vezana uz MIK je radijska emisija "Ognjišće" koja će ljubitelje čakavštine od početka iduće godine "grijati" u programu HR Radio Rijeke. Cilj emisije je očuvanje tradicije ovog podneblja, promoviranje osoba, udruga i svih onih koji baštine čakavski dijalekt. Andrej Baša naglasio je kako je MIK uvijek bio festival koji nije samo glazbeni festival, već matica koja okuplja sve one kojima je očuvanje tradicije nit vodilja u njihovu djelovanju. To uključuje istraživanje, stvaralaštvo, edukaciju...

Producent i PR festivala Vjeko Alilović službeno je najavio i otvaranje natječaja za skladbe koje će biti izvedene na MIK-u 2017. godine, naglasivši da je natječaj otvoren sve do 31. prosinca 2016. te da se svi uvjeti natječaja mogu pronaći na web stranici festivala www.festivalmik.com, uz podsjetnik na osnovne stavke natječaja koje valja poštovati.

Još jedna velika novost je zasigurno i povezivanje festivala sa osnovnim školama. Kako je istaknuo autor i producent Aleksandar Valenčić, MIK će se povezati s osnovnim školama u gradovima  domaćinima festivalskih večeri, a s ciljem promicanja i očuvanja tradicije, kulture i običaja te samim tim i glazbene kulture. Shodno tome, MIK će u suradnji s njima i s profesorima glazbenog odgoja, posvetiti jedan dio glazbi našeg podneblja te svim svojim resursima pomoći školama da se održi natjecanje učenika u izvođenju skladbi iz mikovske arhive, a najboljima će nagrada biti sudjelovanje i predstavljanje u revijalnom dijelu festivalske večeri MIK-a u tom gradu. Cilj ove aktivnosti je promovirati baštinu već kod mladih naraštaja te ih tako educirati o vrijednostima i kulturi njihovog kraja.

Aplikacija

Ono što će zasigurno razveseliti ljubitelje MIK-a je najava mobilne aplikacije festivala koja će ljubiteljima festivala omogućiti praćenje festivalskih novosti, preslušavanje skladbi i druge aktivnosti, a ona će biti u funkciji prije samog početka festivala.        Šesti MIK-novitet najavio je direktor Andrej Baša kazavši:

- MIK je bio dugogodišnji pokrovitelj nagrade za najboljeg izvođača na Grobničkoj skali. No, kako bi svi izvođači dobili priliku ravnopravno konkurirati za nastup na festivalu, odlučeno je da će MIK nastojati pratiti sva važnija događanja i festivale, te tako pružiti šansu novim pjevačkim snagama. Mikovci će i dalje biti uz Grobničku skalu, ali o izboru će odlučivati naknadno, nakon praćenja svih ostalih važnih glazbenih događanja. Zato pozivamo organizatore glazbenih događanja, a znamo da ih ima i u Istri, i na otocima, i diljem našeg podneblja, neka nas pozovu, rado ćemo se odazvati. (Slavica MRKIĆ MODRIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter