Prvi planinarski koraci uz pomoc dobrih vila Uckarica

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

U Parku prirode Ucka prošlog tjedna je otvorena edukativna Malikova staza, a prvi su je propješacili osnovci podrucnih škola Lupoglav i Icici. Nova staza posebno je prilagodena najmladim posjetiteljima. Proteže se od prijevoja Poklon do lokaliteta Recina i sastavni je dio planinarske staze koja povezuje Ucku s Opatijom i Icicima.

Uz 2,5 kilometara dugu stazu postavljeno je sedam interaktivnih didaktickih skulptura koje ce mališane upoznati sa kulturno-povijesnom baštinom uckarskog kraja i omoguciti im da saznaju nešto više o biljnim i životinjskim vrstama.

Na ulazu u stazu docekat ce ih sova, a nakon kratke šetnje stici ce do drvene gljive, ispod cijeg se klobuka krije legenda o vilama Uckaricama, dobrim vilama koje žive na Ucki i pomažu ljudima u nevolji. Slijedeci planinski put kroz šumu bukve susrest ce se s Kraljicom šume, jednom od najvecih i najstarijih bukvi na ovome podrucju. Ispricat ce im pricu o Maliku, dobrome duhu zaštitniku djece, po kojemu je staza i dobila ime.



Put završava na livadi pored potoka Banina, gdje nakon kratkog predaha na uredenom odmorištu djeca mogu pobliže upoznati živi svijet potoka i na ilustriranim drvenim plocama procitati šaljive pjesmice o njegovim najzanimljivijim stanovnicima, tularu, vodencvijetu i pjegavom daždevnjaku.

Malikova staza prvenstveno ce se koristiti za provodenje edukativnog programa Parka prirode Ucka. Javna ustanova, kaže ravnateljica Suzi Petricic, vec osam godina provodi iznimno uspješan i posjecen program edukacije pod nazivom "Škola u prirodi" tako da djeca predškolske i školske dobi mogu bolje upoznati prirodne i kulturno-povijesne vrijednosti zašticenog podrucja.

Tijekom posljednjih osam godina kroz edukativni program prošlo je gotovo osam tisuca djece, uglavnom iz Primorsko-goranske i Istarske županije, no sve su cešci posjeti i iz udaljenijih dijelova Hrvatske.

Cilj opremanja i uredenja Malikove staze upravo je obogacivanje programa "Škole u prirodi", a Javna ustanova od ove školske godine, u program edukacije uvela je i niz razlicitih i zanimljivih tematskih radionica kao što su radionice "Izradi svoj fosil", "Ljekovito bilje", "Mimikrija u životinjskom svijetu", "Tragovi" ili "Živi svijet potoka". (G. CALIC ŠVERKO)


Podijeli: Facebook Twiter