Sinoć je u Domu hrvatskih branitelja, pod visokim pokroviteljstvom predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović i u prisutnosti brojnih uzvanika, veleposlanika i zapovjednika brigada iz Like, Rijeke i Pazina, svečano obilježena 25. godišnjica utemeljenja Prve domobranske bojne Pula kroz koju je prošlo više od 1.600 ljudi koji su se borili na ličkom ratištu. Tom je prilikom promovirana i monografija bojne, publikacija od 192 stranice u kojoj su prvi put prikazani nacionalna pripadnost bojne, broj žena, umjetnika i njihove kvalifikacije. Ratni zapovjednik bojne Boris Ružić kazao je da monografija sadrži fotografije, ratne sheme i karte s ucrtanim pravcima djelovanja neprijatelja i hrvatskih obrambenih snaga, kao i pravce evakuacije.
-Mi smo najstarija postrojba hrvatske vojske koja je iz ratom nezahvaćenog područja otišla na prvu crtu bojišnice. Ujedno smo i prva domobranska postrojba koja je iz Istre krenula na bojišnicu. Temeljem zapovijedi tadašnjeg ministra obrane Gojka Šuška bojna se popunjavala ljudima starijih godišta, ali smo uz sve to zadržali i nacionalni integritet istarskog čovjeka zato jer u Istri, a pogotovo Puli, živi miješano stanovništvo koje je bilo i u postrojbi. U monografiji vidimo postotak određenih nacionalnosti koje su bile u sastavu naše bojne: 87 posto Hrvata, 4 posto Srba, 6 posto Talijana, dok je Crnogoraca i Mađara bilo manje od jedan posto. Ono što još nikad nitko nije napisao jest i struktura obrazovanja pripadnika bojne. U postrojbi su bile četiri žene, a imali smo i solidnu liječničku ekipu zahvaljujući ljudima iz Opće bolnice Pula. S nama su bili čak i umjetnici, od kipara, slikara, pjesnika , pa do sportaša, i to predstavlja cjelinu našeg čovjeka. Uz sve to, postrojba smo sa skoro najboljim odazivom za mobilizaciju od čak 93 posto. Ostavili smo svoje porodice , nezbrinutu djecu i dotad sigurna radna mjesta, i uzeli oružje u ruke i otišli dalje od 200 kilometara braniti našu otadžbinu, rekao je Ružić.
Izaslanik predsjednice RH Jožek Štignjedec kazao je da je pulska bojna prva iz Istre upućena u Liku, izvršivši sve zadaće bez žrtava. Dr. sc. Nevio Šetić, koji je napisao pogovor, kazao je da monografija doprinosi vojnoj povijesti Istre.
-Ovo je jasan put jedne jedinice, od njenog organiziranja do djelovanja na crti bojišnice kroz tri satnije. Pokazuje cijelu lepezu predmeta, organizacijskih i drugih aktivnosti. U svakom slučaju, značajan je doprinos ove jedinice pobjedi u Domovinskom ratu. Činjenica je da je riječ o domobranima, ljudima koji su tada bili u prosjeku stari 46 godina. Svatko tko posegne za ovom knjigom moći će doći do zanimljivih podataka o doprinosu Prve domobranske bojne u Domovinskom ratu, izjavio je Šetić.
Monografiju je izdala Istra Croatica u 500 primjeraka, uz pokroviteljstvo Ministarstva hrvatskih branitelja i Istarske županije. (M. V. I.)