Visoka cijena goriva, koja se i nakon nekoliko uzastopnih pojeftinjenja još uvijek drži na malo manje od deset kuna, natjerala je vozace na još racionalnije ponašanje, odnosno na još manje vožnje u automobilima.
Trecu godinu zaredom, kažu u HUP-ovoj Udruzi trgovaca naftnim derivatima, kontinuirano pada prodaja derivata na domacim benzinskim crpkama, što potvrduju i, još uvijek neslužbeni, podaci o proracunskim prihodima iz trošarina na naftne derivate.
Razlog tome je, za gradane, preskupo gorivo, koje ce, moguce, s trošarinama vracenim na stari, veci iznos, iduci tjedan opet poskupjeti, ali i cjelokupno loše stanje u gospodarstvu, koje i samo troši sve manje.
Prema neslužbenim proracunskim podacima, od pocetka sijecnja do kraja lipnja ove godine u državnu se blagajnu od trošarina na derivate slilo oko 2,5 milijarde kuna, što je za oko 200 milijuna kuna manje negoli u prvoj polovici prošle godine, i otprilike sedam posto manje od onoga što je država za prvu polovicu godine planirala.
I to je razlog zbog kojeg je Vlada odlucila trošarine na bezolovni benzin i diesel podici za 15 lipa po litri, što znaci da bi vec 10. srpnja gorivo opet moglo poskupjeti, osim ukoliko ponovni pad cijene ne bude toliki da amortizira više trošarine.
U sijecnju prošle godine najprodavanije gorivo, Eurosuper 95, koštalo je 9,31 kunu po litri, u travnju 2011. godine, dakle samo mjesec dana od smanjenja trošarine, vec 9,92 kune, Eurodiesel pak 9,41 kunu. U travnju ove godine litra Eurosupera 95 popela se na cak 11,22 kune, Eurodiesela pak na 10,06 kuna, a trenutacno se cijene nalaze na približnoj razini onih iz srpnja 2011. godine, pa Eurosuper 95 stoji 9,99 kuna (INA), što je deset lipa više negoli prije godinu dana, no Eurodiesel je sa sadašnjih 9,36 kuna po litri skuplji 18 lipa nego li u srpnju prošle godine.
"Tržište naftom i naftnim derivatima bilježi kontinuiran pad od 2009. godine, tako da je u ovoj godini potrošnja pala ispod tri milijuna tona, dok je u 2009. iznosila 3,6 milijuna tona. Ovaj pad nije samo posljedica cijene goriva nego ukupnih gospodarskih aktivnosti", istice Maja Pokrovac direktorica HUP-ove Udruge trgovine naftom i naftnim derivatima. (B; MRVOŠ PAVIC/Novi list)