Devet ponuda stiglo je na javni natječaj za izgradnju četiri uređaja za pročišćavanje otpadnih voda i postrojenja za solarno sušenje i kompostiranje mulja, u sklopu Projekta Poreč - sustava izgradnje kanalizacije i uređaja za pročišćavanje, teškog 67,18 milijuna eura, koji se najvećim dijelom financira bespovratnim sredstvima EU-a. Predmet javne nabave ovog natječaja je projektiranje, ishođenje dozvola, izgradnja, dobava i ugradnja opreme, puštanje u pogon, pokusni rad, testovi po dovršetku i razdoblje za obavještavanje o nedostacima za četiri uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.
U uređaje će biti ugrađen membranski bioreaktor, odnosno MBR tehnologija, koja omogućava pročišćavanje do trećeg, najkvalitetnijeg stupnja, tako da se voda može ponovno koristiti za navodnjavanje, a imat će ukupni kapacitet 137.500 ekvivalent stanovnika. Cijeli ovaj zahvat također uključuje izgradnju svih pomoćnih objekata, upravno-kontrolnih zgrada i pogonskih objekata, krajobrazno uređenje lokacija postrojenja, dobavu i izgradnju sve potrebne infrastrukture, poput vode, struje, telefonije, izgradnju pristupnih i internih prometnica, radionice za popravke, skladišta, parkirališta, ulazne crpne stanice, objekte ispusta i drugo.
Procijenjena vrijednost radova na ovom natječaju iznosi 290,65 milijuna kuna bez PDV-a, a raspon prispjelih ponuda kreće se od 246 do 465 milijuna kuna, sve izraženo bez PDV-a. Otvaranje ponuda održano je prije nekoliko dana, doznajemo iz komunalca Usluge, a slijedi pregled i analiza prispjelih ponuda u skladu sa Zakonom o uspostavi institucionalnog okvira za korištenje strukturnih instrumenata EU-a.
Naime, Projekt Poreč će se najvećim dijelom financirati iz fondova EU-a, u iznosu od 49,72 milijuna eura ili 74 posto, a preostalih 17,46 milijuna eura osigurat će hrvatska Vlada i resorna ministarstva. Grad Poreč projekt će sufinancirati s osam posto. U projektu uz Grad sudjeluju i općine Tar - Vabriga, Funtana i Vrsar. (V. HABEREITER)
VIŠE U TISKANOM IZDANJU.