Cijene privatnih zdravstvenih usluga od ponedjeljka bi trebale poskupjeti za 25 posto. Tako se barem može iščitati iz novog pravilnika o PDV-u objavljenom u posljednjem broju Narodnih novina. Prema tom pravilniku, sve privatne zdravstvene ustanove, od privatnih ordinacija do specijalnih bolnica, ulaskom u EU ulaze i u sustav PDV-a. Osim što uvođenje PDV-a predstavlja znatno skuplju cijenu medicinske usluge za krajnjeg korisnika odnosno pacijenta, s ovim izmjenama, dijelu privatnika u zdravstvu, posebice malim sustavima koji teško podnose teret krize, prijeti stavljanje ključa u bravu.
Pravilnik koji je prema doslovnoj interpretaciji u ovom trenutku izrazito nepovoljan za pacijente i za privatnu praksu, donosi i niz nedoumica, a glavna zamjerka je da su sve izmjene, pa tako i uvođenje samog PDV-a u privatne zdravstvene ustanove, donesene praktički preko noći.
Nedovoljna jasnoća i činjenica da većina privatnika još uvijek ne zna kako će naplaćivati svoju uslugu od početka srpnja jedni su od glavnih problema novog pravilnika koju navodi i predsjednik Povjerenstva za privatnu praksu i ugovornu specijalističku izvanbolničku djelatnost u Hrvatskoj liječničkoj komori dr. Vladimir Mozetič.
- Prema našim pacijentima to u prvom redu znači poskupljenje usluga, a treba znati da je za 1. srpnja zasigurno već unaprijed dogovoren dio usluga po staroj cijeni. Osim toga, riječ je i o diskriminaciji jer dok usluga u privatnom zdravstvu podliježe PDV-u, u javnim ustanovama ona je i dalje oslobođena PDV-a, upozorava Mozetič. (B. ČALUŠIĆ/NL)