Posljednje ovogodišnje pulsko izdanje iz ciklusa edukativnih koncerata Glazbeni poučak održano je jučer u dva termina u Istarskom narodnom kazalištu - Gradskom kazalištu Pula, a nastupio je svirač lutnje Diego Leverić koji živi i djeluje na relaciji Rovinj-Rim.
Program je bio naslovljen "Lutnja, princeza Renesanse", a
glazba za ovaj rijetko viđen instrument pisala se na poseban način. Weiss je bio najplodniji skladatelj za lutnju i njegova je glazba jedna od najznačajnijih iz perioda njemačkog baroka. Tijekom koncerta nazočni su mogli saznati zašto je ovaj mladi Rovinjac zavolio lutnju, što je to lutnja i kako ona zvuči.
Osnovci i srednjoškolci u publici
Leverić je nazočnim učenicima iz OŠ Stoja, Centar, Srednje glazbene škole i OŠ Juršići u prvom terminu, te potom učenicima iz Gimnazije i Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn u drugom terminu, objasnio što je to lutnja, njezino porijeklo te kako "funkcionira".
Ovom prigodom odabrane su glazbene partiture Sylviusa Leopolda Weissa (1687.-1750.) i to "Sonata 1 Weiss SW 33" (Prelude, Allemande, Courente, Bourée, Sarabande, Minuetto I e II,
Gigue) te "Suite 25 Weiss SW 49" (Allemande, Courante, Bourée,
Sarabande Grave, Minuetto, Presto).
Ciklus edukativnih koncerata odvija se jednom mjesečno za vrijeme nastavne godine, i to u zimskim mjesecima kako bi se održao kontinuitet glazbenih događanja. Kao što se priprema i organizira posjet školaraca kazalištu i dramskim predstavama, tako je zamišljen i Glazbeni poučak.
- Želimo stvoriti kod mladih naviku i interes praćenja ozbiljnijih i nešto drukčijih vrsta glazbe te da ju osjete uživo kao alternativu slušanju nosača zvuka na nastavi glazbenog u razredu. Naši su koncerti odlično prihvaćeni u školama u vidu terenske nastave i ulaze u nastavne kurikulume. Ciljevi koncerata su predstaviti odabrane glazbene pojmove, instrumente, skladatelje, izvođače koristeći interakciju s publikom i multimedijalne prezentacije te predstaviti suvremenu glazbenu scenu u Istri, približiti ju mlađoj publici na njoj prihvatljiv, suvremen način. Glazbeni poučak temelji se na stvaralaštvu domaćih kreativnih snaga, dosad se osim u Rovinju (10 godina) održavao u Pazinu (jednu godinu), Vodnjanu (jednu godinu) i Medulinu (dvije godine), kazala je Aleksandra Golojka, koja je uz Natašu Dragun voditeljica projekta. Obje su članice Istarskog pododbora HDGU-a.
Kako razumjeti glazbu
Već deset godina radi se sustavno na tome da se mladi naraštaji informiraju i upoznaju s vrijednim glazbenim umjetnicima naše regije na tome kako slušati, pratiti, i najvažnije, kako razumjeti glazbu kao specifičnu komunikaciju.
- Njegujemo i gradimo mladu publiku i nastojimo učiniti naše koncerte interesantnim i privlačnim mladima. Koncerti su metodički oblikovani i traju od 45-60 minuta, zaključila je Golojka.
Organizator koncerta je HDGU-ogranak Pula, a pokrovitelj Grad Pula. (V. BEGIĆ)