U Muzeju grada Umaga otvorena je izložbe pod nazivom ''Umaški fotoalbum'', realizirana unutar nacionalne edukativne muzejske akcije koju vodi Sekcija za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju, Hrvatskog muzejskog društva. Tema ovogodišnje akcije je bila ''KLIK na Kulturni krajoLIK''.
Zanimljive izložbene teme
- Okosnica ovogodišnjeg programa u Umagu je izložba koja priča o prošlosti Umaga kroz fotografski objektiv, od kraja 19 stoljeća do 60-ih godina 20 stoljeća. Cilj projekta je bio sakupiti, istražiti i mapirati stanje fotografije u Umagu u navedenom vremenskom razdoblju. Muzejski je zadatak bio pohraniti, bilo u izvorniku ili u digitalnom obliku, fotografsku građu kao vizualni podsjetnik povijesti grada Umaga, kao izvor za proučavanje povijesti urbanizma, fotografije, mode, običaja, turizma u Umagu i njegovoj okolici, kaže Biljana Bojić, jedna od autorica projekta i v.d. ravnateljica umaškog Muzeja.
U Muzeju se tako mogu pogledati analogne, pretežno crno-bijele fotografije profesionalnih fotografa, amaterske fotografije sugrađana, razglednice ali i fotografska oprema.
- Građu predstavljenu na izložbi ustupili su nam naši sugrađani, Fotoklub Zagreb, Povijesni i pomorski muzej Istre u Puli, Famiglia Umaghese iz Trsta i Pokrajinski muzej Kopar. Razvoj fotografije, ali i promjene u društvenom i kulturnom životu Umaga, uhvaćene kroz fotoaparat pratimo na izložbi kroz više tema. Tu su predstavljene prve fotografije i fotografi koji bilježe Umag i Umažane u svojim studijima prije i poslije Prvog svjetskog rata, zatim fotografije iz časopisa Umago viva, fotografske prikaze Umaga pohranjene u Zbirci razglednica Muzeja grada Umaga, veli Bojić.
Predstavljene su i amaterske fotosekcije koje su se u Umagu razvile nakon Drugog svjetskog rata, dok posebnu cjelinu sačinjavaju fotografije Đure Griesbacha, Mladena Grčevića, Vilka Zubera i Alojza Orela, koji su 50-ih i 60-ih godina uz pomoć svojih objektiva ovjekovječili grad.
Fotografske samostalne zanatske radnje
Potrebno je napomenuti da je izložbom stavljen naglasak i na fotografske samostalne zanatske radnje a to su ''Foto Centar Umag'' Katice Jurjak i ''Foto Danica'' Danice Brčić. U Umagu su djelovali i ''Foto Lale'' Đure Borkovića, ''Foto Studio'' Rade Ilića, te ''Foto Istra'' E. Malovjeka. Također, bitno je spomenuti i dvojicu fotografa, Rudolfa Vukšića i Nikolu Đeletovića, koji su radili u fotoslužbama svojih poduzeća.
- Nakon mapiranja stanja o fotografiji u Umagu i rada na ovoj izložbi zaključak je da je obrada i pohranjivanje fotografske građe Umaga za muzej permanentan zadatak, unutar Zbirke fotografija. Istraživanja za ovu izložbu su otvorila nove tematske cjeline i donijela nova saznanja koja zahtijevaju posebnu obradu na novim izložbama i izdavanje kataloga, kaže Biljana Bojić.
Izložba ostaje otvorena do 5. lipnja, a može se razgledati od ponedjeljka do petka od 10 sati do podne, u poslijepodnevnim satima četvrtkom i petkom od 17 do 20 sati, te subotom od 10 do 14 sati. (T. GRGIĆ)