Premijer Zoran Milanović poručio je u razgovoru za Media servis da sljedeće godine ipak očekuje gospodarski rast, dok je činjenicu da nam još uvijek nije bolje pripisao dubokoj krizi i naslijeđenim negativnim trendovima.
"Kriza je, duboka je, naslijeđeni negativni trendovi. Recesija traje sad već šestu godinu. Zemlja, ne toliko zadužena, koliko opterećena visokom javnom potrošnjom, rastom proračuna", objasnio je premijer.
Pozivajući se na zadnje trendove koji su, ipak, bolji, u sljedećoj godini očekuje gospodarski rast.
"Imamo određeni pad broja nezaposlenih, što je ipak daleko od onoga što bi mene zadovoljavalo, ali je to bolje nego što je bilo prošle godine", kaže Milanović.
Premijer, kad je riječ o skorom rebalansu državnog proračuna, priznaje da će deficit biti nešto veći od planiranog i dogovorenog s Europskom komisijom.
"Mi ćemo učiniti sve da stvari držimo pod kontrolom (...), ali će deficit biti nešto veći od onoga što je bilo planirano i dogovoreno s Europskom unijom, odnosno Komisijom u okviru procedure prekomjernog deficita. Naprosto je previše tih troškova koji dolaze, dolaze i dolaze, a mislim da nam se ne može predbaciti rastrošnost u državi. Naprosto je ogromna količina ljudi u Hrvatskoj koju se držalo u uvjerenju da će se država pobrinuti za sve. Mi nemamo tih novaca kao država, moramo to priznati. Što ne znači da smo siromašni i bijedni nego naprosto trošimo na krive stvari", rekao je Milanović.
Ministrima koji tvrde da kod rebalansa nemaju što rezati poručuje da će se morati uočiti sa stvarnošću.
"Pa dobro, to uvijek kažu, ne? Međutim morat će, morat će se suočiti sa stvarnošću ali mislim da im to neće biti teško", rekao je premijer.
Priznao je i da Hrvatska neće ispuniti sve preporuke, odnosno ono što od nje Komisija traži.
"Nećemo sve, to nije uspjela niti jedna država. Postotak realizacije tih preporuka je negdje 20 posto, tek toliko da se zna. Dakle, mi smo se manje-više složili s njihovim preporukama, što su države veće to se manje drže tih preporuka, ali dobro je da postoji taj mehanizam semestra kao oblik pritiska na države", rekao je premijer.
Odbacio je kritike da Vlada ne provodi reforme.
Ako netko provodi reforme, to smo mi, rekao je Milanović navodeći da je Hrvatska danas uređenija i urednija država nego je bila prije četiri godine
Najavio je da neće biti novih poreza u mandatu njegove Vlade i ustvrdio da u hrvatskom poreznom sustavu postoje nelogičnosti.
"Ja nisam za to, (...) da bude 'flat rate', da svi plaćaju po istoj poreznoj stopi. Ali između jednog američkog sustava koji je strahovito kompliciran, i nekakvog sustava Istočne Europe koji je preprost i prejednostavan i ne odgovara zahtjevima društva i društvenoj pravdi, ja sam za jedno srednje rješenje koje će uzeti u obzir i jedno i drugo. Dakle, da one koji imaju se dobro oporezuje, da se ne živi od rente, da se to destimulira ali da se ljude opet ne uništi. Da se ne ubije poduzetnički duh. U skladu s tim ćemo i razgovarati i možda podnositi neke prijedloge, dakle, i da se rastereti ljude, i da se rastereti rad, da se nekakvoj srednjoj klasi koja nije bogata i neće nikada biti bogata, ali možda zarađuje više, izuzimam tu političare koji će biti drugačije tretirani, da se tim ljudima da malo više daha, da imaju možda neku kunu više za potrošiti, koja će umjesto u proračunu završiti u njihovom džepu", rekao je premijer.
Komentirao je pregovore sa mađarskim MOL-om i mogućnost otkupa Ininih dionica.
"(...) s jedne strane smanjivati javni dug, a s druge strane se zaduživati da bi otkupio javno poduzeće, to moram priznati nije državnička odgovornost", istaknuo je premijer. Hrvatska, rekao je, traži od MOL-a da bude bolji partner, da više ulaže i da više zajednički odlučujemo. I to im je valjda bilo i jasno kad su ulazili u Inu prije deset godina, da nećemo biti samo statisti. (Hina)