Pregradama i filterima protiv smrada kod pošte

Radovi kod pošte odvijali su se na dubini od šest metara (Arhiva)
Radovi kod pošte odvijali su se na dubini od šest metara (Arhiva)

Kao posljedica velike suše, uzrokovane izrazito visokim temperaturama tijekom ljeta prošle godine, građani su svjedočili pojavi nesnosnog smrada u Puli u dijelu Flaciusove ulice kod zgrade pošte i Danteovog trga. S obzirom da se, uslijed naglog dizanja temperature zraka, smrad i nedavno pojavio u tom dijelu grada, jučer su čelni ljudi nadležnog odjela iz Grada Pule i tvrtke Pragrande na lokaciji crpne stanice Pošta-Uljanik u Arsenalskoj ulici održali konferenciju za novinare na kojoj su iznijeli kronologiju učinjenog i planove kojima će ubuduće spriječiti taj smrad.

Situacija pod kontrolom

- Na ovoj lokaciji odrađena je rekonstrukcija i izgradnja dijela kanalizacijskog sustava koji će u konačnici odvoditi sve fekalne vode grada Pule na pročistač. S obzirom da još uvijek možemo reći da je to sustav u izgradnji, povremeno se pojavljuju neki tehnički problemi koje na stručni način rješavamo. Ovo je prigoda da pokažemo kako male neplanirane situacije možemo u cijelosti držati pod kontrolom, istaknuo je pročelnik Škuflić.

Direktor tvrtke Pragrande d.o.o. Igor Stari podsjetio je da je obalni kolektor pušten u rad prije dvije godine i da je otad za 80 posto smanjen broj ispusta u pulsku luku te da je već vidljiv oporavak flore i faune u tom dijelu mora.

- Grad Pula i tvrtka Pragrande u proteklih nekoliko mjeseci izradili su privremeno rješenje kojim će se pravovremeno spriječiti širenje neugodnih mirisa pogotovo u ovom dijelu kod pošte sve do izrade trajnog rješenja, a to je odvajanje fekalne od oborinske kanalizacije u samom kanalu Pragrande, za što postoje sve potrebne dozvole i čija će se realizacija omogućiti putem EU projekta "Pula Centar", a za što je dokumentacija već spremna za apliciranje na EU fondove, rekao je direktor Stari.

Dodao je kako je kanal Pragrande građen kao protuplavni, ali su na njega tijekom godina okolne zgrade spajale fekalnu kanalizaciju pa je to od oborinskog postao mješoviti kanal. Iako su ga sanirali i vratili mu prvotnu funkciju što je vidljivo unatrag dvije godine otkad su smanjena plavljenja užeg centra grada, problem je, kaže, što se kanal čisti izmjenama plime i oseke pa se neugodni mirisi javljaju za vrijeme oseke kada u glavnom ispustu kanala ostaje minimalna količina vode, a tada, nošen vjetrom, smrad dospijeva i do središta grada.

- Već prošlog ljeta primijenili smo niz mjera za suzbijanje neugodnih mirisa, a nakon ljeta smo krenuli sa stručnim rješenjem koje će nam pomoći u međuvremenu do konačnog odvajanja oborinske i fekalne odvodnje u kanalu Pragrande, naglasio je direktor Stari.

Izvukli 50 kubika taloga

Istaknuo je da su u međuvremenu kanal čistili od taloga te da su u dužini od 300 metara izvukli čak 50 kubika tog nataloženog materijala. Nakon natječaja, Građevinski fakultet iz Splita dobio je zadatak da nađe privremeno riješene i oni su odabrali tri. To je, prema riječima direktora Starog, prije svega izgradnja dvije zapornice, odnosno brane i to na samom izlazu kanala Pragrande u more i kod crpne stanice Pošta koje će preusmjeravati dotok vode u ljetnim mjesecima u crpnu stanicu i dalje prema pročistaču i tako sprječavati izlijevanje u more. Radovi bi trebali započeti za 20-ak dana, ali neće utjecati na promet, naglasio je direktor. Kao druga mjera, dodao je, ugradit će se i filteri za zrak koji će sprječavati širenje neugodnih mirisa oko zgrade Pošte, a u konačnici će se i kemijski tretirati voda i to po programu kojeg je propisala specijalizirana firma nakon podrobnih mjerenja.

- Osim toga svakodnevno ćemo nastaviti prati okolne ulice i puniti slivnike. Tijekom zime mjerili smo i temperaturu te protok vode u kanali i uzimali uzorak taloga. Sve ove aktivnosti u konačni će dovesti do smanjenja smrada do, ponavljam, trajnog rješenja. Izgrađene zapornice koristit ćemo i ubuduće za održavanje kanala kako bi uvijek bio protočan, rekao je direktor Stari, a na upit koliko će to koštati, odgovorio je da je natječaj za izgradnju zaporki u tijeku, a procijenjena vrijednost je 1,55 milijuna kuna, koje je osigurao Grad iz svog redovnog programa.

Voditelj održavanja kanalizacije Robi Fuart predstavio je u konačnici kišomjer montiran pored pošte te naglasio da su još dva locirana na različitim lokacijama u gradu. Kod pošte je i centrala mjerača protoka koji je početkom godine ugrađen u kanal Pragrande, uz još pet koji su raspoređeni po gradu da bi lakše pratili protok. Mjerač, rekao je Fuart, mjeri temperaturi i visinu vode, da se može jasno vidjeti utjecaj plime i oseke. Istaknuo je da je zimi temperatura u kanalu 12 stupnjeva, a padne i na 7 za jačih oborina, dok je ljeti bila 27, 28 stupnjeva. Najviša razina vode bila je dva metra, odnosno voda je bila do vrha kanala.

- Treba naglasiti da vodi koja uđe na početku kanala Pragrande kod zgrade Croatia osiguranja treba čak 17 sati da stigne do kraja, a to je kod Uljanika. Zato i dolazi do smrada jer se nakon 12 sati stvaraju kemijski spojevi. Upravo će ugradnja zapornica spriječiti ulazak mora u kanal i skratiti vrijeme potrebno da voda prođe kroz kanal, pojasnio je Fuart.

"Pula centar" počinje dogodine

Direktor Pragrandea Igor Stari podsjetio je i na dosadašnje faze projekta izgradnje kanalizacijskog sustava, ali i projekt "Pula centar", kojim bi okolna naselja konačno trebala dobiti kanalizaciju, a cijeli grad novi suvremeni pročistač na Valkanama.

- U tom smo projektu odradili nekih 75 posto i predstoji nam aplikacija na EU fondove. Voditelj projekta su Hrvatske vode. Vjerujem da ćemo projekt aplicirati tijekom 2017. godine da bi tijekom 2018. godine počela izgradnja pročistača, rekao je direktor Stari i naglasio da je projekt "Pula centar" za sada procijenjen na 400 milijuna kuna, ali će vjerojatno koštati i više jer se svakodnevno javljaju građani iz okolnih naselja koji se žele spojiti na kanalizaciju. U roku od mjesec dana krenut će po mjesnim odborima prezentirati trase i konkretne kuće koje će se moći spojiti. (S. ZRINIĆ TERLEVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter