Predstavljena američka inačica "graničara"

Ilustracija (Arhiva)
Ilustracija (Arhiva)

Danas je u dvorani Doma sportova Mate Parlov održana prezentacija aktivnosti u sklopu projekta 3SP - Special Sports for Special People, kojem je nositelj Grad Pula, a u sklopu kojeg je održano natjecanje u dodgeballu. Riječ je o američkoj inačici "graničara" kojim se pokušava kreirati program sportskih aktivnosti koje će se moći provodi u bilo kojoj školi ili sportskom centru.

Pilates i vježbe izdržljivosti

Dodgeball se igra s najmanje šest lopti i s najmanje po četiri igrača u svakom polju. U sklopu ove sportske manifestacije nastupilo je nešto manje od stotinjak učenika iz osnovnih škola Kaštanjer, Centar, Veruda i Šijana.

- Grad je jedan od partnera projekta 3SP - Special Sports for Special People, zajedno s predstavnicima iz Italije, Njemačke, Belgije, Španjolske i Engleske. Već su izrađena tri priručnika koja su podijeljena svim profesorima tjelesnog odgoja u pulskim školama i prva prezentacija aktivnosti je dodgeball, sličan našem graničaru. Usto su djeca na satovima tjelesnog odgoja već radila pilates i vježbe izdržljivosti. Cilj nam je pokazati da je sport dostupan svoj djeci, pogotovo što nam se djeca, izuzev onih koji treniraju neki sport, sve manje bave sportom. Na ovaj način mogu se njime baviti bilo gdje, poručila je Elvira Krizmanić Marjanović, pročelnica Upravnog odjela društvenih djelatnosti.

Razvijanje sposobnosti

Putem dodgeballa razvijaju se različite sposobnosti kao što su različite tehnike bacanja i hvatanja lopte, koordinacija, agilnost, brzina, preciznost, anticipacija odnosno predviđanje kretanja, timski rad i zajedništvo te razvoj funkcionalnih sposobnosti. U igri nema gađanja u glavu, a osim pogotka u tijelo suparnika, lovljenjem "žive lopte" izbacuje se suparnika iz igre.

- Znam za ovaj sport od prije, upoznali smo se s pravilima u školi i nije ga problem igrati. Šteta, tek, što nije veći teren, bilo bi još bolje, rekao je zadovoljni Josip Kovačević iz Osnovne škole Šijana.

Glavni ciljevi 3SP-a su promoviranje zdravih životnih navika za dobrobit mladih u dobi od 14 do 20 godina. Sportski programi promoviraju sportske aktivnosti, zajedno s društvenom inkluzijom, jednakim mogućnostima i podizanju svijesti o važnosti osnaživanja zdravih fizičkih aktivnosti jednako dostupnih svima - Sport za sve. (G. ROJNIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter