Vlada priprema novi zakon o inspekcijama u gospodarstvu kojim će se sve inspekcijske službe, četiri godine od ukidanja Državnog inspektorata, ponovo vratiti pod isti krov. Ponovno objedinjavanje inspekcijskih službi koje od 2014. djeluju pod resornim ministarstvima jedna je od reformskih mjera aktualne Vlade.
Rujan ili siječanj
Zakonski prijedlog još nije vani pa se tako teško može očekivati da će se različite inspekcije pod isti krov vratiti do konca rujna. Zakon kojim će se to regulirati još nije prošao javno savjetovanje, a kada ga i prođe, treba ga usvojiti Vlada i uputitit u Sabor, koji se s ljetne pauze vraća sredinom rujna. Tako će prije biti da će neka nova forma državnog inspektorata početi s radom s prvim danom iduće godine.
U obavljanju inspekcijskih poslova, sukladno postojećem zakonskom okviru, uočeni su nedostaci u djelovanju inspekcijskih službi. Oni su, kako se objašnjava u obrascu prethodne procjene za izradu zakona kojim će se inspekcije objediniti, u velikom dijelu uvjetovani prevelikom segmentiranosti u radu inspekcija. Stoga su, kako se navodi, gospodarski subjekti izloženi stalnim inspekcijskih nadzorima različitih inspekcija koje nadziru njihovo poslovanje »nekoordinirano i svaka samo u svom segmentu djelokruga, što izaziva veliki pritisak na gospodarske subjekte, stvara pravnu nesigurnost u njihovom poslovanju, te ih izlaže različitim pristupima inspekcija prema njima u pogledu poduzimanja upravnih i kaznenih mjera«. Kako se navodi takva nekordiniranost posebno je prisutna u djelatnostima trgovine, ugostiteljstva i turizma.
S druge strane, ističe se, borba protiv sive ekonomije je područje koje zahtjeva koordinirani i cjeloviti pristup inspekcija kako bi se postigli uvjeti jednakog tržišnog natjecanja za sve poslovne subjekte, »što zbog trenutne podjele nadležnosti različitih inspekcija u području nadzora legaliteta obavljanja djelatnosti također ne daje učinkovite rezultate«.
Pozdrav sindikata
Ponovno objedinjavanje inspekcijskih službi mogli bi pozdraviti sindikati. Kada je tijekom 2013. godine pripremano gašenje tadašnjeg Državnog inspektorata, posebno su sindikati izražavali protivljenje zbog činjenice da će inspektori rada i zaštite na radu djelovati u okviru resornog ministarstva rada, što je suprotno međunarodnim konvencijama. O tom problemu kasnije se raspravljalo i na odboru za primjenu standarda Međunarodne organizacije rada (MOR), s obzirom da međunarodna konvencija koja se tiče inspekcija, a koju je i Hrvatska ratificirala, naglašava neovisnost rada takve službe.
Ministarstvo gospodarstva koje priprema objedinjavanje različitih inspekcija (rada, zaštite na radu, sanitarne, turističke...) smatra da će se s njihovim objedinjavanjem povećati uinkovitost, smanjiti broj nadzora i ujednačiti pristup inspekcija pri poduzimanju upravnih i kaznenih mjera. (G. GALIĆ)