Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u utorak sporazum o ulasku Krima u sastav Rusije, ali je rekao da ne planira zauzeti bilo koju drugu regiju Ukrajine, javljaju agencije i mediji.
Sporazum su potpisali Putin, premijer Krima Sergej Aksjonov, predsjednik krimskog parlamenta Vladimir Konstantinov i čelnik gradske administracije Sevastopolja Aleksej Čalij, a ruski parlament bi ga trebao ratificirati tijekom dana.
U svom govoru pred zastupnicima oba doma ruskog parlamenta povodom primanja Krima i grada Sevastopolja u sastav Rusije, Putin je ustvrdio da je krimski referendum bio legitiman. "To pitanje (Krima) ima veliku važnost povijesnu važnost za sve nas", rekao je Putin. "U srcima i mislima ljudi, Krim je oduvijek bio i ostao neodvojivi dio Rusije", naglasio je. On je nazvao taj crnomorski poluotok svetim mjestom za Rusiju i rekao je da će tri glavne nacionalnosti u toj regiji imati jednaka prava na jezik - Ukrajinci, etnički Rusi i Tatari.
Putin je kritizirao nove čelnike u Kijevu izjavivši da su oni otvorili put "neonacistima". "Oni koji stoje iza posljednjih događaja, oni su... pripremali državni udar, još jedan. Oni su planirali preuzeti vlast i nisu stali ni pred čim. Koristili su se terorom, ubojstvima, pogromom", kazao je on nazvavši ih "nacionalistima, neonacistima, rusofobima i antisemitima".
"...Oni odlučuju o tome kako Ukrajina danas živi. Takozvane ukrajinske vlasti uvele su skandalozni zakon o reviziji politike jezika koji je izravno prekršio prava nacionalnih manjina", rekao je Putin.
Ruski predsjednik potpisao je odluku o priznanju Krima kao neovisne države u ponedjeljak, dan nakon što su se Krimljani na referendumu, kojega je Zapad proglasio nezakonitim, premoćno izjasnili za pripojenje Rusiji. Ustvrdio je da Rusija ne želi daljnju podjelu Ukrajine i pokušao je uvjeriti Kijev i Zapad u to.
Ukrajina je izrazila bojazan kako bi Rusija mogla krenuti i na istočne dijelove Ukrajine u kojima se govori ruski. "Ne vjerujte onima koji vas pokušavaju uplašiti s Rusijom i koji viču da će druge regije slijediti primjer Krima. Mi ne želimo podjelu Ukrajine, nama to nije potrebno", rekao je.
Putin je rekao da Rusija ne bi nikada tražila sukob sa Zapadom, ali da će braniti svoje vlastite interese. Putin je optužio Zapad za licemjerje. Zapadne zemlje podržale su neovisnost Kosova od Srbije, ali sada uskraćuju isto pravo Krimu, kazao je. "Ne možete nazvati istu stvar danas crnom, a sutra bijelom", rekao je dodavši da su zapadni partneri "prešli granicu" glede Ukrjaine te da su se ponijeli "neodgovorno".
Putin je jasno izrazio zabrinutost Rusije zbog mogućnosti da se NATO proširi na Ukrajinu kazavši da ne želi da ga u Sevastopolju, domu ruske crnomorske flote, dočekaju NATO-ovi mornari. Putinov govor bio je prekidan burnim pljeskom tridesetak puta.
Ukrajina ne priznaje sporazum
Ukrajina nikad neće priznati rusko "pripojenje" Krima, rekao je u utorak privremeni ukrajinski predsjednik Oleksandr Turčinov, reagirajući na ugovor o pripojenju ukrajinskog poluotoka potpisan u Moskvi. "Ukrajina i cijeli svijet neće nikada priznati pripojenje ukrajinskog teritorija", istaknuo je Turčinov. "To je opasna odluka koja nema nikakav pravni učinak. To je provokacija pogubna za Europu i za svijet", dodao je.
Američki predsjednik Barack Obama i njemačka kancelarka Angela Merkel ocijenili su u utorak u telefonskom razgovoru da je Ukrajina pripojenjem Krima Rusiji pretrpjela "neprihvatljive udarce" na svoju cjelovitost, priopćeno je iz ureda njemačke kancelarke. Oni su također naglasili da je referendum, kojega nazivaju "takozvanim", organiziran u nedjelju na Krimu, u suprotnosti s ukrajinskim ustavom i međunarodnim pravom. Obama i Merkel drže da su u toj situaciji logične mjere koje su donijele Europska unija i Sjedinjene Države protiv određenih osoba. Dvoje državnika ipak je obznanio da su spremni nastaviti politički dijalog i komunikaciju, prema istom izvoru.
SAD i njegovi saveznici u skupini G7 okupit će se sljedeći tjedan u Den Haagu kako bi razmotrili daljnji odgovor na pokušaj Rusije da prisvoji područje Krima u Ukrajini, priopćila je u utorak Bijela kuća. Sastanak će se održati na marginama nuklearnog summita na kojem se očekuje i sudjelovanje američkog predsjednika Baracka Obame, javljaju agencije. "Glavna tema sastanka bit će stanje u Ukrajini te naredni koraci koje bi mogla poduzeti skupina G7 kao odgovor na razvoj događaja i kao iskazivanje potpore Ukrajini", kazala je glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Caitlin Hayden. Skupinu G7 čine SAD, Njemačka, Velika Britanija, Kanada, Francuska, Japan i Italija. Na sastanak je pozvana i Europska unija.
"Rusija ne želi krizu s Ukrajinom riješiti dijalogom", izjavila je u utorak u Bruxellesu hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić nakon ruske odluke o pripajanju Krima Rusiji i rekla da to traži dodatnu reakciju Europske unije. "Ruska strana se ponašao onako kako ja u svom životu nisam vidjela, a kamoli mlađe generacije. Dakle, s malo ili nimalo sluha za dijalog i razgovor s drugom stranom", rekla je Pusić novinarima komentirajući pripajanje Krima Rusiji.(Hina)