Gradonačelnici koje ćemo izabrati u svibnju 2013. - na predstojećim lokalnim izborima - imat će znatno veće ovlasti nego njihovi prethodnici. U tijeku je, naime, izmjena izbornog zakonodavstva, a prihvate li saborski zastupnici zamisli ministra uprave, SDP-ovog Arsena Bauka, prvi ljudi gradova dobit će ovlasti upravljanja javnim tvrtkama i gradskim službama.
Gradonačelnici će, dakle, postati superdirektori, zaduženi za upravljanje komunalnim poduzećima i javnim ustanovama u vlasništvu gradova, te će za taj posao i odgovarati. Padne li gradonačelnikov prijedlog proračuna, ide se na izvanredne izbore.
- Gradonačelnici trebaju imati jasne ovlasti, komentira politolog Davor Gjenero i potvrđuje da je problem nastao u glavnome gradu: "U nekim političkim tradicijama postoje gradski direktori, menadžeri koji upravljaju javnim gradskim tvrtkama. U Hrvatskoj taj model praktično postoji u Zagrebu, gdje je iskušan, iako ga nije trebalo tamo isprobavati. Direktor udruženih javnih poduzeća pravi je 'direktor grada', a to se pokazalo neefikasnim."
Skrojena po mjeri Zagreba, Baukova reforma ne uzima u obzir specifičnosti Istre, Međimurja ili Like, gdje gradske i općinske uprave funkcioniraju na drugi način, često i mnogo efikasnije nego u velikim gradovima i većim županijama.
"Lokalnoj samoupravi mora se fleksibilno omogućiti upravljanje zajednicom. Prednost Istre pred ostatkom Hrvatske je u tome što postoji tradicija odgovornosti stanovništva za javno dobro.
- Uzmimo primjer Pule. Pobijedi li tamo kojim slučajem SDP-ov kandidat za gradonačelnika, on najvjerojatnije neće imati većinu u Skupštini. Tu će se pojaviti razna politička trgovina, odnosno problem u odnosima partnera u vlasti, napominje Gjenero.
Miletić: U Puli se ništa ne bi promijenilo
Prijedlog ministra uprave Arsena Bauka komentirao je i pulski gradonačelnik Boris Miletić. Ustvrdio je kako Bauk vjerojatno ovim zakonskim prijedlogom pokušava riješiti problem u Zagrebu.
- U Gradu Puli imamo stabilnu upravu, odnosno stabilnu većinu u Gradskom vijeću pa nemamo takvih problema. Osim toga, gradonačelnik putem skupština društva komunalnih poduzeća itekako može utjecati. To je, dakle, puno teže gdje je narušen odnos između predstavničke i izvršne vlasti , jer se postavlja pitanje u čijim je rukama holding. To se zapravo nastojati izbjeći, ustvrdio je Miletić.
Rezimirajući novi prijedlog ministra Bauka, Miletić smatra da, u odnosu na sadašnji zakon, nova zakonska regulativa u Puli ne bi ništa promijenila. (Piše Dubravko GRAKALIĆ)
CIJELI TEKST U TISKANOM IZDANJU.