Poslovni uspjeh: Od tvrtke iz garaže do 47 ureda u cijelom svijetu

Vesna Pusić i Radimir Čačić u neka druga vremena (B. KONJEVIĆ/CROPIX)
Vesna Pusić i Radimir Čačić u neka druga vremena (B. KONJEVIĆ/CROPIX)

Ovog tjedna otputovao sam u New York da bih govorio pred Ujedinjenim narodima, no nisam znao da se tu istu atmosferu može doživjeti i na tek nekoliko sati vožnje od Zagreba, u Vodnjanu, u tvrtki Infobip, kazao je hrvatski premijer Andrej Plenković na svečanosti kojom je večeras otvoren prvi hrvatski IT poslovni kampus. I doista je bilo tako jer Vodnjan je večeras pretvoren u pravi mali centar svijeta, a uzvanike i goste koji su nazočili otvaranju Infobipova Pangea kampusa dočekali su pozdravi izgovoreni na čak 15 svjetskih jezika kojima je istarski župan Valter Flego prigodno pridodao i pozdrav na istarskoj čakavici. Planiranje i razrada ideje kampusa u Vodnjanu trajala je 2 i pol godine, a sama izgradnja realizirana u nešto više od godinu dana.

Prva ideja

Kampus se prostire na zemljištu veličine oko 17 tisuća četvornih metara uz cestu prema Galižani, a čine ga poslovna zgrada veličine 5.600 četvornih metara s prizemljem i dva kata, zgrade za privremeni smještaj zaposlenika veličine 1.900 m2, te parkiralište i okoliš. Izgrađen je po uzoru na najmodernije IT i sveučilišne organizacije u svijetu i omogućit će Infobipu daljnji rast poslovanja i zaposlenika. Na početke Infobipa nazočne je podsjetio suosnivač i izvršni direktor tvrtke Silvio Kutić. Prva ideja seže u 2002. godinu kada je grupa prijatelja okupljena oko njega u garaži obiteljske kuće udaljenoj 200-tinjak metar od današnjeg kampusa razvijala i implementirala softverski projekt Virtualna općina. Radilo se o projektu koji je imao mnoge elemente današnjih društvenih mreža i koji je omogućavao Vodnjancima da komuniciraju s lokalnim institucijama, udrugama, klubovima i školom putem sms-a, web sučelja i maila. Taj projekt naveo je osnivače da se posvete razvoju profesionalnih sms rješenja za poslovne korisnike i doveo do osnivanja tvrtke koja danas u više od 50 ureda u 40 zemalja zapošljava više od 1.200 djelatnika.

"Infobip je danas prisutan na svim kontinentima i lider smo u svojoj branši", ponosno je istaknuo suosnivač tvrtke Kutić rekavši kako su usprkos tome da su svoje sjedište mogli izgraditi bilo gdje u svijetu odlučili ostati i projekt realizirati u rodnom Vodnjanu. Infobip je danas, kazao je Kutić, najveća globalna komunikacijska platforma, a cilj je nastaviti rast koji je sad na razini 40 posto godišnje i sa sadašnjih 60 posto aktivnih brojeva koje je u 2016. godini "dotakla" Infobipova platforma na koncu stići do svakog mobilnog uređaja u svijetu.

Tvrtka pruža usluge mobilnih komunikacija u "oblaku" za poslovne korisnike, a portfelj čine profesionalna rješenja za obradu i dostavu SMS i voice poruka, telefonskih poziva, push notifikacija, e-maila te poruka putem popularnih messaging aplikacija kao što su Viber ili Facebook Messenger. Klijenti su im društvene mreže, internetske kompanije, mobilne messaging aplikacije, banke, marketinške agencije i korporacije i mnogi drugi. Procjenjuje se da usluge koje je razvio Infobip danas koristi više od 4 milijarde ljudi širom svijeta, odnosno više od polovice ukupne svjetske populacije.

Saborski zastupnik i pulski gradonačelnik Boris Miletić prvi susret s Infobipom imao je kao zaposlenik IDA-e kada je ta tvrtka nakon osnivanja 2006. godine otvorila prvi ured u pulskom Poduzetničkom inkubatoru. Na večerašnjoj svečanosti kazao je kako osnivači zbog odluke da usprkos svim ponudama za preseljenje, ostanu i svoj posao razvijaju u Vodnjanu zaslužuju poštovanje, te dodao kako taj isti mali Vodnjan, u društvu svih velikih svjetskih gradova, postaviti u centar svijeta može samo netko tko je genije.

Premijer Plenković je uz oca braće Kutić Silvestra, diplomiranog inženjera strojarstva koji se posebno bavio sustavima grijanja, hlađenja i ventilacije, te vode i odvoda, svečanim rezanjem vrpce i simbolično otvorio Pangea kampus u Vodnjanu.

Iz Bangladeša

Čestitao je svojim domaćinima i zbog uspješnog poslovanja u digitalnoj ekonomiji i zbog stvaranja novih poslova, ali i zbog toga što svojim rezultatima pozicioniraju Hrvatsku među zemlje s visokim standardima u IT sektoru. Među gostima, ali i svojevrsnim domaćinima, odnosno Infobipovcima iz raznih dijelova svijeta bio je predstavnik iz Bangladeša, zemlje u kojoj je Infobip u kratko vrijeme preuzeo polovicu poslovanja u sektoru, a najavio je da će u narednih godinu dana i preostala polovica biti njihova.

Predstavnik iz Indije kazao je da u strukturi zaposlenika IT centra svijeta u Silicijskoj dolini gotovo 60 posto čine njegovi sunarodnjaci. "kad jedna tvrtka kao što je Infobip stigne u Indiju, preuzme 25 posto tržišta i ostvaruje posao u kojem mjesečno obrađuje milijardu poruka, onda to puno govori o toj tvrtci" – kazao je on. Inače kako se moglo čuti Infobip danas ostvaruje 0,72 posto hrvatskog BDP-a. "Google ostvaruje samo 0,5 posto američkog BDP-a, što znači da smo bolji od njih" – našalili su se domaćini predstavljajući podatke o poslovanju. (Milan PAVLOVIĆ, snimio Dejan ŠTIFANIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter