Poskupljenje goriva (još jedan) Vladin ćorak

Ilustracija (arhiva GI)
Ilustracija (arhiva GI)

Po stupanju na snagu Vladine uredbe kojom su trošarine na naftne derivate povećane za 20 lipa po litri naftne kompanije odmah su reagirale - na benzinskim postajama cijene benzina i dizela veće su za 20 do 25 lipa po litri.  Tako se cijena najprodavanijeg benzina eurosupera 95 sve više približila ili se približava cijeni od 11 kuna po litri, dok je eurodizel premašio 10 kuna.

Postupili smo u skladu s uredbom kojom su trošarine na benzine i dizele povećane za 20 lipa; koliko je država povećala trošarine, toliko smo i mi povećali cijene, gotovo jednoglasno odgovaraju iz većine naftnih kompanija. 

Kako kaže dr. Igor Dekanić, profesor na zagrebačkom Rudarsko-geološkom fakultetu, novi način formiranja cijene benzina otvara mogućnost tvrtkama da se trošarine ugrade u postojeće cijene te da oni koji ih ne podignu, postanu konkurentniji na tržištu.

- Cijene benzina kod nas ne mijenjaju se zbog neke geopolitičke krize ili nestašice, nego zbog potreba državnog proračuna. Dakle, to je problem fiskalne politike, a tvrtke koje se bave prodajom benzina i goriva moraju same odlučiti hoće li povećati cijene. No, koja će se od naših tvrtki "žrtvovati" i ne prebaciti trošak na leđa kupca, kad je kod nas normalno sve prebaciti na kupca i za to okriviti državu, objašnjava dr. Dekanić.

-  Trošarina od 25 lipa po litri prevelika je da bi naftne kompanije i distributeri pokrili to u cijeni. A i zašto bi se odrekli profita, komentira naftni stručnjak Davor Štern, bivši direktor Ine i nekadašnji ministar gospodarstva. Štern smatra da to neće, ipak, prouzročiti lavinu poskupljenja raznih roba i usluga.

- Poskupjet će ono u čemu transport igra veliku ulogu, odnosno usluge prijevoza i slično. Za poskupljenje roba široke potrošnje ovoliko povećanje cijene goriva nije toliko bitno, analizira Štern.

- Vlada neće od trošarina dobiti ni pola iznosa o kojem sada govori. Ljudi nemaju novca, vozit će se još manje i manje će telefonirati. Mnogi više nemaju ni za hranu, objašnjava pak ekonomski analitičar Slavko Kulić i dodaje da će Vlada vjerojatno posegnuti za novim rezovima. (D. GRAKALIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter