Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u ponedjeljak je pozdravila poreznu reformu koju pripremaju u Vladi, izrazivši uvjerenje da će od nje "u globalu" profitirati svi u Hrvatskoj, jer će rezultirati podizanjem konkurentnosti, novim radnim mjestima i smanjenjem nezaposlenosti, te će pomoći socijalno ugroženima.
"Mislim da ona ohrabruje. Znam da nisu svi zadovoljni i da se ponekad izvlače elementi koji su negativni. No, gledajući u globalu, profitirat će svi, profitirat će cijelo društvo. Ona je usmjerena na stvaranje novih radnih mjesta, na rasterećivanje poduzetništva, na pomaganje onima koji su socijalno ugroženi. Držim da će u konačnici dokaz uspjeha porezne reforme biti konkurentnost Hrvatske, otvaranje novih radnih mjesta, smanjenje nezaposlenosti. Dakle, veći priljev, veća potrošnja koja će svakako utjecati i na činjenicu da će se onda i u sferi socijalnih primanja, odnosno davanja, moći više posvetiti onima najugroženijima", izjavila je predsjednica u intervjuu za RTL Danas.
Očekuje iznimno dobro suradnju s premijerom Andrejom Plenkovićem, kojega dobro poznaje jer su, kako je rekla, zajedno odrastali u Ministarstvu vanjskih poslova. Visok stupanj suglasnosti u stavovima s premijerom vidjela je, kaže, već u njegovu nastupnom govoru kada je u Saboru predstavljao svoju vladu, koji se "u mnogo aspekata poklapao s mojim inauguracijskim govorom i svime što zastupam cijelo ovo vrijeme". "Cijelu ovu situaciju ne doživljavam kao neko natjecanje, borbu za rejting, ja to doživljavam kao jedan sinergijski proces u kojem zajedno možemo učiniti mnogo za našu Hrvatsku", poručila je Grabar-Kitarović.
To što je Hrvatska tek u trećini njezina mandata promijenila već tri vlade i premijera u europskom kontekstu ne smatra ničim neuobičajenim, ali bi "voljela da je bilo manje tih vlada, jer to jamči stabilnost sustava". "Kad imate neprestane promjene vlada, onda vam državni aparat vozi u prvoj brzini. Onda ni ne možete osigurati kontinuitet, jer mislim da naša državna uprava još nije dovoljno snažna da bi osigurala prijenos ovlasti s jedne na drugu vlast, a da sve funkcionira. Pred nama su zadaci osnaživanja državne uprave i osiguravanje kontinuiteta koji će biti pretpostavka razvoja", naglasila je.
Odlazak mladih iz Hrvatske je pitanje svih pitanja
Za odlazak mladih iz Hrvatske rekla je kako je "pitanje svih pitanja", istaknuvši kako su demografija i demografska kretanja ključna za sve procese u Hrvatskoj, a odgovornost hrvatske izvršne vlasti da stvori pozitivnu društvenu klimu koja bi jamčila da mladi ostanu.
"Njima nisu važni samo posao i stambeno zbrinjavanje, već i činjenica kako se oni osjećaju ovdje. Jesu li pozitivni ili negativni, jesmo li pesimistični ili optimistični. Puno njih je otišlo u potrazi za boljom budućnošću, ne samo zbog velike nezaposlenosti, već i zato što smo svi u zadnje vrijeme bili tako negativni. Ono u čemu sam se posebno trudila kao predsjednica jest upravo poticanje tog pozitivnog raspoloženja, vjere u vlastiti narod i budućnost. Vjerujem da u sinergiji s novom hrvatskom vladom možemo učiniti mnogo, ali tu vrlo važnu ulogu pripisujem i vama medijima, koji se ne smiju koncentrirati samo na negativne primjere, već i na pozitivne primjere povratka", poručila je predsjednica.
S ustaškim zločinima i prošlošću smo se suočili, ali vrijeme komunizma ostaje neistraženo
Zauzela se da se hrvatsko društvo suoči s prošlošću kao zalog za bolju budućnost, ali i ustvrdila kako se društvo suočilo s ustaškim zločinima, ali ne i s komunističkim. "Usudila bih se čak reći da smo se s ustaškim zločinima i prošlošću doista suočili i da smo priznali što se dogodilo. Međutim, vrijeme komunizma ostaje neistraženo razdoblje. Ja sam apsolutno protiv lova na vještice, ali sam za to da se utvrdi povijesna istina", kazala je.
Iznimno bitnim smatra da se društvo rastereti prošlosti tako da je istraži i utvrdi povijesnu istinu o svim totalitarnim režimima.
Zabrana pobačaja ništa ne rješava
Predsjednica drži da ženama treba ostaviti pravo da odluče hoće li zadržati trudnoću ili ne, jer zabrana ništa ne rješava. "Moj osobni stav o pobačaju je poznat, međutim ne možemo dopustiti da nam osobni stavovi budu ispred državnih i društvenih interesa. Činjenica jest da zabrana ne rješava ništa. Moj je stav da prije svega treba posvetiti pozornost edukaciji zaštite od neželjene trudnoće", rekla je Grabar-Kitarović.
Zauzela se za promjenu cijele mentalne slike društva kako bi prestalo teško prihvaćati žene koje odluče roditi izvan bračne zajednice, te pomoglo ženama i muškarcima u zaštiti od neželjene trudnoće. Dodala je kako u tome škole moraju odigrati važnu ulogu, bez ikakvih ideoloških predznaka. "Činjenica jest da je u Hrvatskoj jako teško usvojiti djecu, da tim ženama koje zatrudne pružamo malo potpore, bilo u okvirima lokalne sredine, bilo u okvirima države. Treba mijenjati cijeli sustav da se kroz edukaciju i socijalne mjere svakoj ženi omogući da rodi dijete, a da se i ona i dijete u konačnici zbrinu na odgovarajući način", navela je predsjednica.
Ako Rusiju tretirate kao neprijatelja, ona će se uskoro i pretvoriti u neprijatelja
Za informacije kako bi Hrvatska u okviru misije NATO saveza na Baltik mogla poslati simboličan broj ljudi Grabar-Kitarović je rekla kako će aktivnosti hrvatskih Oružanih snaga u okvirima NATO-a biti isključivo vezane za preventivno djelovanje, te se u odnosima NATO-a i Rusije zalagati za dijalog.
"Ne možete zanemariti činjenicu da je jedna država ipak nagrizla temelje međunarodnog prava, suverenitet države, teritorijalni integritet, političku neovisnost itd. Ono što je također bitno, ako nekoga, primjerice Rusiju krenete tretirati kao neprijatelja, on će se uskoro pretvoriti u neprijatelja. Dakle, tu je iznimno bitno čvrsto stajati za počela međunarodnog prava, ali isto tako involvirati Rusiju u dijalog o sigurnosnim pitanjima, kako u Europi, tako i na Bliskom istoku i svugdje", ustvrdila je.
Upitana postoji li mogućnost da Hrvatska kupi paket Ininih dionica uz pomoć Irana, odgovorila je kako joj ta informacija nije poznata te da će o tome odlučivati Vlada.
"Moram priznati da mi to nije poznata informacija. Iran je zaista zainteresiran za suradnju s Hrvatskom, postoje brojne mogućnosti, međutim kad je riječ o Ini, o tome će odlučivati Vlada. Vjerujem da će me o tom procesu izvješćivati i da ću sudjelovati, jer držim da je energetika i energetska učinkovitost jedan od preduvjeta geopolitičke i gospodarske neovisnosti", rekla je hrvatska predsjednica. (Hina)