Utrostručenje poreza na duhanske proizvode na globalnoj razini smanjilo bi broj pušača za trećinu i spriječilo u ovom stoljeću 200 milijuna preranih smrti od karcinoma pluća i drugih bolesti, objavili su u četvrtak znanstvenici.
Znanstvenici britanske dobrotvorne udruge Cancer Research UK (CRUK) tvrde da bi značajnije povećanje poreza po cigareti potaknulo ljude da se potpuno odreknu pušenja, a ne da se prebace na jeftiniji proizvod. To bi također pridonijelo da mladi uopće ne usvoje naviku pušenja, dodaju znanstvenici. Osim što uzrokuje rak pluća, pušenje je također i najveći uzrok prerane smrti od kroničnih bolesti poput srčanih oboljenja, moždanog udara i visokog krvnog tlaka.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), duhan godišnje ubije oko šest milijuna ljudi. Ukoliko se ništa ne učini po pitanju smanjenja pušenja, do 2030. godine će broj smrti od pušenja narasti na osam milijuna ljudi godišnje. Od 1,3 milijarde pušača diljem svijeta, većina ih je iz siromašnih zemalja. Pušači zbog svoje navike izgube barem 10 godina života, no ako prestanu s pušenjem do 40. godine izbjegnu 90 posto rizika od razvoja opasnih bolesti. (Hina)