Nakon toplog obroka, koji je prije dvadesetak godina postao sastavni dio plaće, a time i oporeziv, radnici bi mogli ostati i bez naknade za prijevoz na posao.
Novi jedinstveni obrazac poreza, prireza i doprinosa JOPPD, koji se uvodi s prvim danom 2014. godine, poslodavcu nalaže evidentiranje svih primitaka od nesamostalnog rada, poreza i prireza, kao i podatke o drugom dohotku. Sve u svemu, jedan obrazac zamijenit će sadašnjih šest i više obrazaca i napokon bi trebao omogućiti da se i u Hrvatskoj znaju precizniji podaci o, primjerice, visinama isplaćenih plaća. Osim podataka o primicima od nesamostalnog i samostalnog rada, u JOPPD-u će se iskazivati i podaci o isplatama dnevnica i putnih troškova, upotrebi privatnog automobila u službene svrhe, naknadi za prijevoz itd.
Troškove prijevoza s posla i na posao, prema zakonu o porezu na dohodak, ali i tumačenjima Porezne uprave, neoporezivi su primici u visini stvarnih izdataka. Drugim riječima, ako poslodavac radniku plaća mjesečni pokaz, što je kao opcija jeftinije od plaćanja pojedinačne karte prijevoza, on bi se mogao naći u prekršaju, odnosno na dio iznosa mjesečnog pokaza mogao bi biti obvezan obračunati poreze. Naime, ako je prijevoz neoporeziva naknada radniku u visini stvarnih troškova, a radnik je tijekom mjeseca u kojem mu je plaćena karta određeno vrijeme proveo na bolovanju, godišnjem ili možda službenom putu izvan mjesta rada - onda bi mu poslodavac prijevoz trebao isplatiti samo za dane koje je proveo na matičnom radnom mjestu. Odnosno, na ostatak isplate poslodavac bi trebao platiti porez.
Da su troškovi prijevoza neoporezivi u visini stvarnih troškova nije neka novost i s tom odredbom nema problema ako se radniku troškovi nadoknađuju na temelju računa za prijevoz, bilo da radnik koristi osobni automobili ili kupuje kartu javnog prijevoza. No, u slučaju kada poslodavac radniku plaća mjesečnu ili godišnju kartu za javni gradski prijevoz, nastaju problemi. Odnosno, nastajat će od iduće godine, s obzirom da će poslodavac u JOPPD morati unijeti svaki podatak vezan uz rad i plaćanje rada, a evidentno je da će poslodavci na dio troškova prijevoza biti obavezni platiti porez. (Gabrijela GALIĆ)
OPŠIRNIJE U DANAŠNJEM TISKANOM IZDANJU